Útok Íránu na Izrael: Důležitý mezník je, odkud byl veden, říká expert Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2024

Komentář: Izrael v noci ze soboty na neděli čelil rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Íránu. Útok nakonec zřejmě nepřinesl velké škody, výrazně ale zostřil napětí v už tak neklidném regionu. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila experta na oblast Středního východu a výzkum státního terorismu Josefa Krause, který situaci rozebral. Z jeho slov vyplynulo, že šlo o »nutnou symbolickou akci« s potenciálem eskalace konfliktu v regionu.

Podle izraelské armády Írán za uplynulou noc proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Teherán uvádí, že útok podnikl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli.

"Překvapení to pro nikoho nebylo. Tady je potřeba říct, že nešlo o první incident podobného druhu. Je to série událostí. Za poslední dobu izraelskými zbraněmi bylo, ať už v Sýrii, nebo Libanonu, Íránců zabito docela dost. Tohle byla patrně poslední kapka, protože šlo o budovu státu, který je mimo dění, a zemřel íránský vojenský a diplomatický personál, který se v budově nacházel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity.

"Pokud jde o odvetu, kterou Írán avizoval, tak raketový a dronový útok se očekával, ale překvapivé bylo množství vyslaných střel. Důležitý mezník pak je, že útok byl veden z íránského teritoria, to doposud vůbec neplatilo. Očekávalo se, že Írán k útoku využije zástupné aktéry v regionu. Pro Írán v kontextu události bylo velice důležité vytvořit »toto symbolické gesto«. Co podle mě bylo na tom zajímavé, že nedošlo k větším škodám, a to zejména z důvodu propracované izraelské obrany, což je ale něco, s čím musel počítat i Írán. To svědčí o tom, že bylo nutné provést »toto gesto«, zároveň si Íránci nechali otevřená zadní vrátka - aby to Írán nevtáhlo přímo do nějaké otevřené války se státem Izrael. Je to nutné spíše chápat jako symbolický útok a teď je otázkou, jak se k tomu postaví právě Izrael," doplnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert s tím, že událost ale do určité míry nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.