Útok Íránu na Izrael pravděpodobně nezůstane bez odpovědi, komentuje událost poradce prezidenta Petra Pavla

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2024

Komentář: Izrael o víkendu čelil rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Íránu. Útok nakonec zřejmě nepřinesl velké škody, výrazně ale zostřil napětí v už tak neklidném regionu. Nyní světoví lídři očekávají, jak se se situací Izrael »popasuje«, zda situace buď lidově řečeno vyšumí, nebo dojde k odvetné akci. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat a takzvaný prezidentův přítel po boku Petr Kolář, kterého redakce oslovila, poskytl svůj náhled na událost, která má potenciál eskalace, tím i rozšíření ohniska konfliktu.

Podle izraelské armády Írán o víkendu proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Teherán uvedl, že útok podnikl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli, který se ale k události nepřihlásil.

"Můžeme spekulovat, ale jasný důkaz – odpovědnost, že k tomu došlo ze strany Izraele, tady nemáme. Izrael byl tak napaden Íránem. A jak k situaci přistoupí, to je jen na něm. I když ze strany Spojených států a globálního Západu je podpora Izraeli zřejmá, je tu také doporučení konflikt neeskalovat zbytečně do situace, která by už nemusela být pod kontrolou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz externí poradce prezidenta pro mezinárodní vztahy Petr Kolář, který ve svých diplomatických časech působil jako zástupce České republiky v řadě zemí.

"Obvykle na podobné útoky Izrael odpovídá, aby to nebylo ve smyslu – dostanu do jedné tváře, nastavím druhou. Jestli to bude buď formou vojenského útoku, nebo přesně vytyčená akce na některé cíle íránského režimu, to se uvidí, nicméně si nemyslím, že by tuto bezprecedentní událost Izrael jen tak přešel," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář svůj pohled v kontextu možné reakce Izraele.

Podporu Izraeli po íránském útoku vyjádřili mnozí čeští politici. Někteří míní, že stejnou podporu, jakou má nyní Izrael, by si zasloužila i Ukrajina, která už přes dva roky čelí ruské invazi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.