Reklama:

Útok žraloka u egyptského letoviska Hurgada má už dvě oběti. Za posledních 10 let se chování žraloků změnilo, jsou agresivnější, říká expert

Žralok - Ilustrační snímek
Žralok – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2022

Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku, místní úřady zavřely část pobřeží Rudého moře. Nepřístupné bude tři dny, informovala dnes agentura AP. Egyptské úřady v neděli podle tiskových agentur zároveň oznámily, že při útoku žraloka v Hurgadě zemřela ještě další žena. Pro ŽivotvČesku.cz o útoku žraloka promluvil potápěč a fotograf Richard Jaroněk, který má za sebou více než dva tisíce ponorů se žraloky. Podle něj jde o nešťastnou souhru náhod, pravdou ale je, že žraloci jsou v posledních letech agresivnější.

Reklama:

Podle úřadu guvernéra provincie Rudé moře byla oblast uzavřena v sobotu, tedy den po útoku. Guvernér zakázal všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Do vod u Hurgady nesmějí vplouvat ani rybářské lodě.

Žralok měl podle místních médií zhruba dva metry, ženě ukousl ruku a nohu v zátoce jižně od Hurgady. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung žena plavala v době napadení v oblasti vyhrazené pro plavce a ohraničené bójemi, na nohou měla plavecké ploutve. Zemřela krátce po převozu do nemocnice.

Reklama:

Jen málo Čechů má tolik zkušeností se žraloky jako Richard Jaroněk. Potápěč a fotograf žraloků s těmito mořskými predátory strávil mnoho času. Věnuje se jim už čtvrt století, plaval s nimi na mnoha místech celého světa. Pro ŽivotvČesku.cz se pokusil nastínit, co za útoky stojí.

"To, že žraloci jsou na mělčinách, není nic nového. Jsou to jejich typická loviště, kdy jim my jako lidé zabereme pláž. Protože mělčiny mají plankton, za ním plavou malé ryby, za nimi větší ryby a za nimi žraloci. Takže my jim zabereme pláž ve smyslu, že tam postavíme hotel, uděláme z toho letovisko a najednou zjistíme, že tam jsou žraloci, protože oni tam přirozeně jsou. A další věcí je, že žraloci v těch vodách u pláží rádi spávají, protože víme, že musí celý život plavat, jinak by se utopil, nedošlo by k okysličování žáber. Když si chce žralok odpočinout, tak si lehne do malých příbojových vln, kolébá se a leží tam a nad hlavou mu plavou lidé," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.

Egyptské ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo, že při útoku žraloka v Hurgadě zemřela ještě jedna žena. Tuto informaci potvrdilo rakouské ministerstvo zahraničí, podle kterého ale nejde o Rakušanku. Národnost druhé oběti zatím není známa.

Podrobnosti o druhém smrtelném útoku egyptské úřady nezveřejnily. Není ani jasné, zda šlo o stejného žraloka. Obě ženy ale predátor napadl v pátek, přibližně 500 metrů od sebe, uvedl rakouský zpravodajský portál Oe24.

"Je to obrovská nehoda a náhoda. To, že máme pod sebou ve vodě žraloky, to je podle lokality máme, ale nevidíme je. Pravdou je, že žraloci jsou agresivnější, protože jim mizí přirozená potrava, narušili jsme nějakou rovnováhu ve vodě, protože jsme vyhubili velké bílé žraloky, likviduje tygří žraloky a v ten moment, kteří se dostanou na vyšší pozici, nemají konkurenta a jsou zmatení. Za posledních 10 až 15 let se podle našeho pozorování změnilo chování žraloků. Nejde to ale shrnout do jednoho pytle, jde o souhru náhod," dodal pro ŽivotvČesku.cz Richard Jaroněk s tím, že jde skutečně o ojedinělou náhodu, pokud jde o napadení člověka žralokem, kdy nikdo zatím neví, co bylo důvodem.

V Egyptě jsou případy napadení žralokem spíše výjimečné. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurgada, žije více než 40 druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění. Například v říjnu 2020 připravil žralok u egyptského letoviska Šarm aš-Šajch o ruku dvanáctiletého ukrajinského turistu, egyptského průvodce pak o nohu. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsá Alam po napadení žralokem český turista.

Egyptská letoviska u Rudého moře, včetně Hurghady a Šarm aš-Šajchu, patří k hlavním plážovým destinacím v zemi. Oblíbili si je především evropští turisté včetně českých. Potápěče lákají strmé srázy korálových útesů přímo u pobřeží, které ukazují bohatý a pestrý podmořský život.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: