Útoky na policii narůstají. Psychiatr vysvětlil, proč jsou lidé častěji agresivní. Mají odpor vůči uniformě, míní
Policie se v poslední době stala »trnem v oku« mnoha lidí a útoky na muže zákona jsou čím dál tím častějším jevem. Agresivita ve společnosti narůstá a více jak rok s epidemií koronaviru v Česku a vládními opatřeními na tom má svůj podíl. Psychiatr Jan Cimický (73) popsal pro ŽivotvČesku.cz, co je hlavním důvodem, že mají lidé tendenci napadat policisty, jít do střetu a také, co by mohlo vést ke zklidnění rozbouřených emocí vůči nejen policii. "Myslím si, že agresivita narůstá obecně, což pozorujeme. Netýká se to jenom policistů, ale třeba zdravotníků. Nikdy nebylo tolik útoků na sanitky a personál, který přijíždí na místo ošetřovat," uvedl.
Na psychiku lidí už velmi doléhají dlouhodobé zákazy, uzavření a celkově život v epidemii. Mnohem více potlačují své emoce, které pak nedokážou tak dobře kontrolovat. I to je jedním z důvodů, proč se v poslední době vyskytuje stále více útoků na policejní strážníky, kteří mohou být snadným terčem k vyplavení nahromaděného vzteku a zlosti.
"Myslím si, že agresivita narůstá obecně, což pozorujeme. Netýká se to jenom policistů, ale třeba zdravotníků. Nikdy nebylo tolik útoků na sanitky a personál, který přijíždí na místo ošetřovat. To je podstatně závažnější věc. Co se týče agresivity vůči vojákům nebo policistům, je to často způsobené tím, že apriori v lidech je určitý odpor vůči uniformě. Je to jistá snaha poměřovat se silou, která je oficiální - pokud se člověk vůči té síle vzbouří. Jsem názoru, že v naprosté většině případů že to bývá agresivita u lidí, kteří jsou v alkoholovém nebo drogovém podroušení, čímž se snižuje kritičnost vlastního počínání," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že za normálních okolností má člověk zábrany a uvědomuje si, že by střet mohl špatně dopadnout.
"Zákon je na straně těch, kteří na sobě mají uniformu. Zatímco když je jedinec trochu obluzen nějakou drogou – nejčastější drogou je u nás alkohol, tak si tohle neuvědomuje a vystupuje vůči této autoritě, která je daná zákonem. Vůči něčemu, s čím se chce poměřit. Tím, jak byli lidé uzavření víceméně v karcerálním prostředí – nemohli jít do divadla, do hospody, do kina nebo třeba do sportovního zařízení, nastřádali v sobě emotivitu. Přirovnal bych to k tlakovému hrnci, kdy pára musí najednou vyrazit ven. Někteří lidé neměli ventil, kterým by to ze sebe vypustili, neměli jinou možnost, kterou by aplikovali, a pomohla jim přečkat náročné období. Víceméně pak tedy čekají na příležitost, kdy svou vnitřní agresivitu a pudovou emotivitu budou moci dostat ven. A když se ještě uvolní »přikrmením« alkoholem, tak se pustí do konfliktu s policisty, kteří půjdou třeba jenom kolem," vysvětlil uznávaný psychiatr, který je členem Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP) a mimo jiné také autorem publikací pro veřejnost v rámci své odborné problematiky.
Zda existuje řešení narůstající agresivity ve společnosti směřované k mužům zákona, je těžkou otázkou. "Netroufám si to hodnotit, vzhledem k tomu, že obvykle se tak lidé zachovají ve chvíli, kdy v sobě mají hladinu drogy a po vystřízlivění je takové věci nenapadají. Snad nejvýraznějším způsobem obrany by byla abstinence," doplnil Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.
K poslednímu útoku na policisty a jejich vůz došlo v sobotu 15. května večer, kdy fotbaloví fanoušci v Uherském hradišti napadli tamní policejní hlídku, čímž se provinili násilím proti úřední osobě a výtržnictví. Zadrženo bylo celkem 5 sportovních nadšenců, kteří neváhali zaútočit na muže zákona a kvůli tomu jim hrozí až čtyřleté vězení. Oba policisté naštěstí vyvázli bez vážnějšího zranění.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.