Už jen chvíli. Po deštivých dnech přijde zásadní zlom. Meteoroložka upřesnila, kdy Česko zasáhnou tropy

Pixabay
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 5. 2021

Počasí posledních dní jaro připomíná jen zdánlivě - nízké teploty a neustálý déšť brzdí od jakýchkoliv venkovních aktivit. Na zlom se lidé těší jako na smilování a meteorologové mají konečně jasno v tom, kdy přijde. "Už 3. června přijde střih, oblačnosti bude rázem ubývat a teploty půjdou až k letním hodnotám," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že do té doby bude vybavení deštníkem potřeba.

Většina květnových dní se nese v duchu deště, podprůměrných teplot a větru. Takové podmínky budou panovat až do konce měsíce, vytoužený zlom nastane až v červnu, kdy teploty už budou skutečně letní a deště výrazně ubyde.

V úterý a ve středu počasí ještě nebude příznivé. "Ovlivňuje nás studená fronta a po jejím přechodu sem pronikne chladný vzduch od západu, aby se teploty v pondělí a úterý mohly pohybovat do 16 stupňů Celsia. Bude ještě foukat, což sníží pocitovou teplotu," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Epidemie koronaviru ukazuje příznivý vývoj, ale odborníci upozorňují na to, že ještě není vyhráno. To se ukazuje i v případě výskytu dosud nerozpoznané mutace na Českolipsku, která se objevila hned u několika desítek lidí a vzorky momentálně zkoumá Národní referenční laboratoř. Zatím není nic potvrzeného a čeká se na výsledky, ale přesto obavy zůstávají. Epidemiolog Roman Prymula (57) objasnil, co by se dělo v případě výskytu nové varianty koronaviru a v čem tkví největší nebezpečí. "Pokud se jedná o mutantu, která se dokáže šířit, zřejmě byla tedy zachycena na pacientovi, který ji už měl. Pak je nutné zhodnocení – a to se nedostane vyšetřením, ale spíše dlouhodoběji. Zjistit to, jestli je mutanta schopna šířit se rychleji než stávající varianty viru. Také jestli je schopna se vyhýbat imunitě, případně jestli způsobuje závažnější průběh," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Už 21. června začíná astronomické léto, počasí tomu hned v prvních dnech nového měsíce bude odpovídat. Prozatím ale není rozumné odkládat deštníky, protože následující týden proprší.

Teplé jihozápadní proudění ukončí vlnící se studená fronta, která počasí u nás začne ovliv...

"Už 3. června přijde střih, oblačnosti bude rázem ubývat a teploty půjdou až k letním hodnotám 25 stupňů. Do té doby to ale musíme vydržet s deštníkem v ruce," doplnila odbornice na počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu