Už se to blíží: Roman Prymula odhadl, kdy dojde k masivnímu nástupu varianty omikron a jak to bude s nemocnicemi

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, nyní je to 80 procent. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že nová varianta viru se masivně v ČR začne šířit během velmi krátké doby.

"Já si myslím, že to začalo a že během následujících čtyř až pěti dnů dojde k masivnímu nárůstu, jako tomu bylo v ostatních zemích," uvedl predikci pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf rezortu zdravotnictví.

Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat až k 50.000 případů denně. Po rychlém nárůstu ale odborníci očekávají také rychlý pokles.

Podle Romana Prymuly vysoké počty nakažených by neměly vést k tomu, že by došlo k významné zátěži pro zdravotní systém.

"Domnívám se, že systém nebude schopen trasovat vysoké počty, ale nemocniční kapacity budou dostatečné, protože se ukazuje při zhruba 2,5 procentech hospitalizací varianty omikron, by kapacita měla stačit, protože máme robustnější kapacitu, než v některých zemích a tady není vidět, že by došlo k přetížení nemocnic," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pondělí jich bylo 2028, v mezitýdenním srovnání asi o 1300 víc. Důvodem nárůstu reinfekcí je zřejmě též varianta omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.