Užitečné tipy expertky přes počasí, jak přežít nesnesitelná vedra pod střechou nebo v paneláku a bez problémů se dobře vyspat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2024

V posledních letech máme prázdninové měsíce spojené s vlnami veder a suchem. "Takové počasí je nejhůře snesitelné ve městech, kde působí tepelný ostrov, a v panelových domech, kdy do sebe zástavba naakumuluje teplo a následně ho v nočních hodinách sálá zpět. A podle výhledů počasí, které vydávají velká evropská a americká centra, bude i letošní teplota v červenci a srpnu nadprůměrná v porovnání s dlouhodobým normálem. To, kolik tropických dnů naměříme a zda se musíme připravit na vlny veder jako v letech 1994, 2015, 2018 nebo 2019, ale podle nich nelze předpovědět. Stejně tak to není možné v kontextu toho, zda letos překročíme i 40 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Nejvyšší naměřená teplota na území ČR je z 20. srpna 2012. Naměřena byla na meteorologické stanici Dobřichovice a její hodnota byla 40,4 °C.

"Ten den teplotních rekordů padalo hodně, ale 40 °C bylo překonáno pouze v Dobřichovicích. Například v Praze-Libuši bylo 39,6 °C, v Plzni-Bolevci 38 °C. Předtím byla nejvyšší teplota pro ČR z roku 1983 z 27. července v hodnotách 40,2 °C. Naměřena byla v Uhříněvsi, což je i nadále nejvyšší červencová teplota. Nejvyšší teplota naměřena v Praze-Klementinu je z 27. července 1983 a její hodnota činí 37,8 °C," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz do minulosti Dagmar Honsová.

Příprava na tropické noci by měla začít už nyní – v ložnici by měly být závěsy a rolety, ať se tam nedostanou sluneční paprsky ani horký venkovní vzduch. "V ložnici vypněte nebo odstraňte všechna elektrická zařízení. Je potřeba myslet na to, že všechna zařízení vydávají teplo, které se následně v místnosti kumuluje. Ideální je mít ložnici v místnosti, kde lze udělat průvan, aby se těžký a dusný vzduch rychleji vyvětral," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

A při vlně veder si můžete od vysokých teplot ulevit následovně:

+ Po obědě dejte pyžamo do lednice. Ale zabalené v igelitové tašce, aby nenavlhlo.

+ Před večeří vložte prostěradla do mrazáků – ideální je při vysokých teplotách spát v saténu, to krásně chladí. Ideální jsou i studené ponožky.

+ K večeři si dopřejte kořeněné jídlo, díky kterému se zapotíte. Pot na vašem těle rychle zchladne a vás ochladí.

+ Po večeři do ložnice doneste láhev s vodou, ať máte v noci po čem sáhnout.

+ Než jdete do postele, dejte si vlažnou sprchu. Vlažná voda dělá zázraky – otevře póry a horkost z těla lépe odchází.

+ Spěte v pyžamu, nikoliv nazí – případný pot bude zůstávat na vašem těle.

+ Přemluvte svého »spoluspáče«, ať si jde lehnout do jiné místnosti. »Rovnice zní jasně: dvě těla = dvojnásobek tělesné teploty«. Před spánkem dejte do ložnice misku s ledem nebo rozvěste mokré ručníky – odpařování vody odebírá okolí teplo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.