Uznávání protilátek je stále ve hře. Premiér Babiš a nejméně dva lékaři odmítli závěry náměstkyně Vašákové

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková
Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková
Foto: Tomáš Vrbenský / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2021

Ve čtvrtek informovala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, že protilátky se při posuzování bezinfekčnosti uznávat nebudou, že se na tom shodli na jednání odborníci. "Není pravda, jak to prezentuje paní Vašáková. Bylo domluveno, že skupina se ještě sejde," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz viroložka Hana Zelená.

Výsledky jednání expertní skupiny o protilátkách veřejnosti prezentovala náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Ta ve čtvrtek uvedla, že mezi experty panovala shoda, že protilátky se v Česku uznávat nebudou. Jako potvrzení bezinfekčnosti dnes slouží dokončené očkování proti covidu-19, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu.

"Neexistuje zatím žádný důkaz, že určitá hladina protilátek se rovná ochrana. A nevíme, jak to bude fungovat proti variantám viru," uvedla Koziar Vašáková a dodala, že na tomto závěru se shodli všichni odborníci, kteří se rokování zúčastnili.

To rozporuje primář Ústřední vojenské nemocnice Miloš Bohoněk. "Protože jsem se jednání osobně zúčastnil, tak vím, že problematika uznávání protilátek se pouze odložila a rozhodně tento koncept zamítnout apriori nebyl. Naopak, většina z přítomných diskutujících odborníků by jejich uznávání v nějaké formě podpořila a byla ochotná diskutovat o detailech. Nesouhlasím se způsobem, jak je o tom informováno," napsal Bohoněk na svém Facebooku. "Ano byl jsem tam a proto jsem věc komentoval ve svém postu," potvrdil Bohoněk pro ŽivotvČesku.cz, že se jednání expertní skupiny osobně zúčastnil a že shoda ohledně zamítnutí protilátek nepanovala.

Jeho slova podpořila také viroložka Hana Zelena. I ta uvedla, že nesouhlasí se závěrem, který prezentovala náměstkyně Koziar Vašáková. "Není pravda, jak to prezentuje paní Vašáková. Bylo domluveno, že skupina se ještě sejde," řekla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se také jednání zúčastnila a zveřejněná informace z úst náměstkyně je poměrně dost vzdálená od skutečnosti.

"Paní náměstkyně Vašáková to nekomunikovala správně, správně komunikoval pan Vojtěch, to znamená, že to rozhodnutí není definitivní, debata bude pokračovat," vymezil se proti náměstkyni také premiér Andrej Babiš, jehož dcera Vivien na celý problém protilátek výrazně upozornila. Její matka Monika Babišová v minulosti pro Blesk.cz uvedla, že lékaři nedoporučili, aby Vivien šla na očkování kvůli tomu, že má vysokou hladinu protilátek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.