V 73 letech zemřel záporák z Šíleného Maxe. Pro herce Hugha Keayse-Byrnea to byla poslední role

Herec Hugh Keays-Byrne zemřel ve věku 73 let
Herec Hugh Keays-Byrne zemřel ve věku 73 let
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2020

Americký herec Hugh Keays-Byrne (†73), představitel Immortan Joea v postapokalyptickém trháku Šílený Max: Zběsilá cesta, zemřel v úterý 1. prosince. Zpráva o jeho smrti zasáhla filmový svět a mnozí jeho herečtí kolegové vyjádřili upřímnou soustrast na sociálních sítích.

Herec Hugh Keays-Byrne už v roce 1979 přijal nabídku od australského filmového režiséra George Millera (75), který ho obsadil do role Toecuttera, vůdce gangu, v akčním filmu Šílený Max, kde se v hlavní roli ukázala hollywoodská hvězda Mel Gibson (64). Právě tato spolupráce odstartovala Byrneovu úspěšnou hereckou kariéru. Miller v něj vložil důvěru i podruhé, když v roce 2015 oprášil slavný sci-fi námět v novém pokračování Šílený Max: Zběsilá cesta.

Byrne získal roli padoucha Immortana Joea, kterou ztvárnil nezapomenutelným způsobem a získal si mnoho fanoušků kultovního trháku. Jenže postava plukovníka Joea Moora pro něj byla zároveň také poslední. Jeho zastupující agent potvrdil, že herec v úterý 1. prosince zemřel v nemocnici ve věku 73 let. Podle jeho slov odešel smířený, jak uvedlo BBC.

"Je úžasné, jak jsi dokázal zahrát zlého válečníka tak skvěle, přesto, že jsi tak laskavá a krásná duše," uvedla na svém Twitteru herečka Charlize Theron, která ve filmu ztvárnila válečnou kapitánku Imperátorku Furiosu. K ní se připojil i režisér obou snímků George Miller. "Hugh byl impozantní, odvážný, vřelý a laskavý – jako umělec i člověk. Tolik nás toho naučil," uvedl ve svém prohlášení, jak informoval americký web usatoday.com.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.