V březnu zemřelo více než 16 tisíc lidí, nejvíc za jediný měsíc. Odborník popsal, co stojí za vysokým číslem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2021

Předběžné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) poukazují na to, že během letošního března zemřelo více než 16 tisíc osob. Jde o největší úmrtnost během jednoho měsíce od roku 1947. Ve zprávě není uvedeno, že za vysokým počtem úmrtí a popřípadě za kolika z nich stojí epidemie koronaviru. "Byli to lidé, kteří zemřeli na covid," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16.600 obyvatel. Je to dosud nejvíc úmrtí za jediný měsíc od doby, kdy se tyto údaje evidují. Březnový počet zemřelých přesáhl dosavadní maximum z letošního ledna, kdy se Česko potýkalo s další vlnou epidemie koronaviru.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie, s prokázanou nákazou zemřelo 5967 lidí. Statistici ve zprávě neupřesnili, že vysoký počet úmrtí souvisí s nemocí covid-19.

Expert popsal, co přesně za vysokým počtem zemřelých v měsíci březnu stojí. "Vrcholila čtvrtá vlna epidemie a nárůst proti standardnímu březnu byl o víc než 50 % procent. Byli to lidé, kteří zemřeli na covid," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Oproti průměru z let 2015 až 2019 je počet březnových úmrtí vyšší o 61 procent, absolutně o 6300. Procentní nárůst počtu úmrtí oproti pětiletému průměru pro daný měsíc byl ale nejvýraznější v listopadu, a to 77 procent, v lednu činil 52 procent.

Úmrtnost nejstarších seniorů ve věku nad 85 let se ale oproti průměru výrazně snížila. Březnový počet zemřelých přesáhl dosavadní maximum z letošního ledna, kdy se Česko potýkalo s další vlnou epidemie koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.