V brněnském babyboxu našli holčičku, jméno dostala po moderátorce Witowské. Zakladatel schránek popsal, jak je to se jmény dětí

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou - ilustrační snímek
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Foto: Marie Machková / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2021

Finanční tíseň, strach nebo další osobní problémy mohou vést rodiče k tomu, že se rozhodnou odložit miminko do babyboxu. Novým případem je odložené děvčátko, které našli zdravotníci brněnské nemocnice v klimatizované schránce. "Pojmenoval jsem ji podle televizní moderátorky Světlany Witowské, která bude dnes odhalovat moji sochu, vzpomněl jsem si na to a dovolil jsem si použít toto krásné jméno. Ale adoptivní rodiče si děťátko mnohdy přejmenují," řekl zakladatel babyboxů Ludvík Hess (74) pro ŽivotvČesku.cz.

Zaměstnanci brněnské Nemocnice Milosrdných bratří měli v nočních hodinách pohotovost, protože do tamního babyboxu někdo odložil miminko, v Brně již dvacáté. Holčička byla zabalená ve fialovém ručníku a bylo zřejmé, že je krátce po narození – měřila 49 centimetrů a zdravotníci určili její váhu na 2,8 kilogramu.

Děvčátko dostalo jméno Světlana po televizní moderátorce Světlaně Witowské, ale ukázalo se, že se jedná již o druhé jméno. Pojmenovali ji totiž také podle zdravotní sestřičky, která miminko v babyboxu nalezla – opuštěná holčička se tedy jmenuje Anetka-Světlana.

"Holčičku jsem pojmenoval Světlana, protože právě Světlana Witowská bude dnes u mě odhalovat sochu mého nejvýznamnějšího koně. V noci, kdy jsem telefonoval do brněnské nemocnice, jsem si to spojil a vzpomněl si zrovna na ni. I když ta jména jsou stejně jenom »pracovní«, protože adoptivní rodiče mohou děťátko přejmenovat. Nicméně v některých případech zůstávají u jména, které se odloženému miminku dalo po jeho nalezení," sdělil Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz.

Klimatizované schránky pro opuštěné děti fungují od roku 2005. Za 16 let jejich existence už zachránily 226 odložených dětí, kterých se rodiče rozhodli vzdát.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.