V budoucnu může přijít supervirus, podmínky pro to jsou, řekl exkluzivně Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Uznávaný český epidemiolog Roman Prymula pro portál Život v Česku objasnil, že koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, to nemusí končit. Je dokonce názoru, že v budoucnu se světová populace může potýkat s větším problémem, než je současná pandemie koronaviru.

"My jsme zvyklí řadu let na nějaké strašení, že přijde nějaká pandemie, když ale přišla a byla mírnější, než se čekalo, tak se mluvilo o konspiracích a podobně. Teď jsme se ale setkali s virem, který podstatně zákeřnější a nikdy nejde vyloučit, že se s tane něco, co bude problémem. A bohužel trhy, na nichž se konzumuje maso zvířat tepelně neupravené a dochází tam k přírodnímu inkubátoru různých virů. To riziko je velké. Po této epidemii bude celý svět řešit, zda podobné trhy dovolovat. Není to sranda z hlediska dopadů," řekl Roman Prymula s tím, že se obává toho, že svět se s další vlnou koronavirové infekce bude muset ještě potýkat. Domnívá se, že v budoucích časech by se mohlo objevit i něco, co bude pro lidstvo mnohem zákeřnější.

Pokud jde o otázku, zda by Čína měla nést zodpovědnost za dopad na celosvětový propad ekonomiky potažmo počet mrtvých, je uznávaný epidemiolog přesvědčen, že pokud došlo k nějakému úmyslnému zatajování informací, určité reparační mechanismy by se mohly po Číně požadovat.

Zodpovědnost velmoci

"To je velice těžká otázka. Pokud šlo o přírodní proces, se kterým nebylo manipulováno, což si myslím, že tak se nestalo, tak je to něco jiného, než pokud by se prokázala určitá pochybení ve smyslu, že byla dejme tomu dva měsíce zadržována nějaká data. A svět byl ponechán v situaci nevědomosti. V takovém případě by nějaká reparační opatření mohla nastat," dodal uznávaný epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.