V celém Česku je mimořádné riziko napadení klíštětem. O jejich aktivitě promluvila odbornice přes počasí

Klíšťata - Ilustrační snímek
Klíšťata – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2023

Aktivita klíšťat v Česku je dnes i v následujících dvou dnech na nejvyšším pátém stupni, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Klíšťata mohou na člověka přenést lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. "Rozhodně se hodí repelenty, nesedat a nelehat do travního porostu a následně, kdy přijdete domů, nezapomeňte na prohlídku těla," uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Úroveň aktivity klíšťat ČHMÚ předpovídá na svém webu. "Na celém území Česka panuje mimořádné riziko napadení klíštětem," uvedl dnes na Twitteru. Předpověď na webu je na následující dva dny, meteorologové doporučují, aby lidé sledovali vývoj aktivity klíšťat i nadále.

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové klíšťové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Ve druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. U encefalitidy může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí, protože virus napadá mozek a mozkové blány.

Znamením, že se člověk nakazil boreliózou, může být červená skvrna s vybledlým středem kolem místa přisátí. Má ji ale jen zhruba polovina nakažených. Boreliózou od klíštěte se podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce dubna nakazilo 416 lidí, loni ve stejném období lékaři zaznamenali 279 nemocných. Případů klíšťové encefalitidy bylo zhruba stejně, letos 13, loni 12.

Počasí aktivitu klíšťat výrazně ovlivňuje, a to nejen během celého roku, ale také během dne. "Klíšťata nemají ráda příliš vlhké, příliš suché a ani velmi větrné počasí. Během dne je aktivita klíšťat nejvyšší hned ráno - zejména při východu slunce. Výjimkou jsou pouze dny, kdy se na trávě tvoří rosa. To klíšťata ztrácí svou energii. Od poledne až přibližně do 15. hodiny jejich aktivita klesá. Později odpoledne a večer ale opět stoupá," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.