V Česku inflace řádí nadále jako utržená ze řetězu, v EU přitom klesá. Ekonomický expert objasnil, kde je zásadní chyba
Inflace v Česku opět zrychlila, a to navzdory tomu, že v prosinci se zdálo, že se ji pomalu daří zkrotit. Oproti tomu v Evropské unii i nadále klesá. "Důvod, proč tomu tak je, je to, že v Česku byla snaha vyřešit inflaci administrativně," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.
Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat. Naproti tomu v České republice inflace po prosincovém poklesu opět zrychlila. S hodnotou 19,1 procenta tak byla třetí nejvyšší v celé Evropské unii.
Stejně jako v předchozích měsících rostly i v lednu ceny výrazně nejrychleji v Maďarsku, kde inflace dosáhla závratných 26,2 procenta, následuje Lotyšsko s inflací vysokou 21,4 procenta. Naopak nejnižší inflaci vykázalo Lucembursko, kde činí 5,8 procenta, Španělsko s 5,9 procenta a Kypr s Maltou, kde je inflace vysoká 6,8 procenta.
"Důvodem, proč to tak je, je to, že v Česku jsme se rozhodli pokusit se problémy vyřešit administrativně. Způsobila to z velké míry opatření udělaná v souvislosti s cenami energií, které byly zastropovány. Proto v prosinci inflace klesla, od nového roku ale tato státní podpora skončila, a tak se inflace opět zrychlila. V některých státech podporu dosud neukončili, a proto jejich výsledky nyní vypadají lépe," vysvětlil poradce premiéra Petra Fialy (58) Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.
"Podobný problém řeší například v Polsku, kde zavedli nulovou DPH na potraviny. Jakmile by ale opatření zrušili, situace by se opět zhoršila. Nyní tak čelí otázce, dokdy toto opatření zachovávat, protože je zřejmé, že navždy to být nemůže, protože taková státní pomoc je pochopitelně velice nákladná," uvedl renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.