V Česku jsou 3 tisíce dětí v exekuci, přichází změna. Dětské dluhy do Česka nepatří, říká Lukáš Kolářík

Poslanec Lukáš Kolařík
Poslanec Lukáš Kolařík
Foto: Se svolením Lukáše Kolaříka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2021

V Česku se aktuálně potýká s exekucí více než 3 tisíce nezletilých, většina z nich však dluhy ani nezpůsobila. Sněmovnou v minulém týdnu prošla novela občanského zákoníku, která znamená konec dětských dluhů. Návrh, na kterém se shoduje celá Sněmovna, byl přitom v legislativním procesu již téměř před dvěma lety. Návrh Piráta Lukáše Koláříka (37) a dalších poslanců však vládní koalice nepodpořila. "Dětské dluhy do Česka nepatří, konečně jsme to dokázali změnit," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Lukáš Kolařík (37).

V srpnu 2020 přišlo Ministerstvo spravedlnosti s vlastním návrhem, který byl schválen ve Sněmovně, a to jednomyslně, což se u jiných návrhů běžně nestává. Pirátský poslanec upřesnil, co se s novelou mění.

"Do třináct let věku dítěte jsou dětské dluhy zakázány. Odpovědni za ně jsou rodiče. V dalším případě na děti do 15 let se nesmí uplatnit smluvní pokuta. Do plné svéprávnosti odpovídá dítě za vzniklé dluhy maximálně do výše svého majetku," přiblížil jádro zákona pro ŽivotvČesku.cz poslanec Lukáš Kolářík s tím, že pro děti se nová pravidla uplatní i zpětně, když dovrší 21 rok věku k datu účinnosti zákona 1. července 2021.

"Nově bude moct také dětský dluh prominout či upustit od vymáhání a nebude to proti řádné správě majetku věřitelé. Typicky dlužné jízdné dopravnímu podniku či dluhy zdravotních pojišťoven tak budou moct být odpuštěny," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kolářík s tím, že taková úprava zákona už měla platit dávno.

"Dodnes to mnohým zkomplikovalo start do dospělého života, protože k osmnáctinám dostali dárek v podobě exekuce," dodal pro ŽivotvČesku.cz politik.

Nová úprava bude mít vliv na životy desítek tisíc lidí. Více než tři tisíce nezletilých jsou dnes v exekuci a další desítky tisíc dospělých mají dluhy, které jim v nezletilosti vznikly.

Nejčastěji se přitom jedná o následky nezaplacení jízdenek, upomínky z knihovny nebo dluhy za poplatky v nemocnici. Návrh nyní čeká na schválení Senátem a poté na podpis prezidenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.