V Česku máme před sebou nejteplejší dny roku, varuje meteoroložka. Rtuť teploměru vystoupá až na 35 °C
Rozhovor: Připravte se na týden plný žhavých teplot, kdy rtuť teploměru dosáhne až 35 °C a vlhkost vzduchu zvýší pocitovou teplotu na neúnosných 38 °C. Tropické noci, kdy teploty neklesnou pod 20 °C, přinesou neklidné spaní a úlevu od tropů pocítíme až v neděli. Meteoroložka Dagmar Honsová v rozhovoru pro portál ŽivotvČesku.cz prozradila, jak se správně chovat během extrémních veder, čeho se vyvarovat a co Česko čeká v dalších dnech.
Paní Honsová, kam až budou tento týden teploty stoupat?
Rtuť teploměru v maximech ukáže až 35 °C, ale naši pocitovou teplotu bude zvyšovat vlhkost vzduchu – takže pocitově se budeme cítit až na 38 °C. Také noční teploty budou od středy zůstávat vysoko – ojediněle naměříme i tropickou noc, kdy teploty nebudou klesat pod 20 °C. Oddych od tropů přinese až neděle.
Když se nad tímto horkým jevem člověk zamyslí – jsou takto vysoké teploty běžné?
Za posledních 25 let se na stanici Praha-Klementinum pouze v roce 2000 nevyskytl v červenci tropický den, naopak v roce 2006 jich bylo hned 21. Letošních 30 °C v pražském Klementinu tak před sto lety odpovídalo teplotám 26 °C. V posledních letech ale takto vysoké teploty nejsou ničím výjimečným.
Mohla byste lidem doporučit, jak se při takových teplotách chovat?
Při vlnách veder bychom z ruky neměli pouštět láhev s vodou a při zvýšené fyzické zátěži zvýšit denní příjem tekutin klidně i dvojnásobně. Při teplotách přes 35 °C se udává, že bychom každou hodinu měli přijmout 0,25 litru vody. Pokud se více potíme, jsou ideální minerálky – potem se vylučuje sodík. Při tropických teplotách není vhodný alkohol, protože rychleji působí a odvádí tekutiny z těla. Vynechte i sladké nápoje – zpomalují pohyb tekutiny ze žaludku do tenkého střeva.
Pokud jde o teplotu nápojů?
Ta by se měla i při tropických teplotách pohybovat kolem 10 °C, protože při nižší teplotě hrozí angína. Hlavní složkou potravy by mělo být ovoce a zelenina bohaté na vodu a bílkoviny. Do jídelníčku je dobré zařadit potraviny bohaté na draslík, který reguluje vodní hospodaření v těle, a přisolit si, protože sůl váže tekutiny v těle. Zůstat ve stínu, snížit aktivity, pít, používat pokrývku hlavy, namazat se opalovacím krémem, větrat v noci, zařadit do jídelníčku vlákninu a potraviny bohaté na vodu a draslík, nosit lehké oblečení ve světlých barvách, pravidelně se chladit, venčit psa brzy ráno nebo pozdě večer – pro pejska je už 25 °C zátěžových, natož teploty okolo 35 °C. Pes by měl mít 24 hodin přístup k vodě. Každý majitel ví, že se pes chladí přes tlamu a částečně i přes tlapky – tak tomu zejména při tropických teplotách věnovat zvýšenou pozornost.
Co bychom určitě neměli dělat?
Vyvarujte se činností, které zvyšují teplotu v místnosti – například fénování vlasů, smažení jídla nebo používání klimatizace nastavené na nižší hodnoty než o 8 °C od venkovní teploty. Také se přes poledne nezdržujte na přímém slunečním záření.
A musím se zeptat, zda nás ochladí bouřky, kdy budou nejsilnější?
Silné nebo velmi silné bouřky očekáváme ve středu a v pátek – budou doprovázené nebezpečnými jevy, jako je krupobití, přívalový déšť a silný vítr. Mohou způsobit škody, takže buďte opatrní.
Závěrem – jaké je počasí jinde v Evropě?
V Řecku je větrno – severní vítr Meltemi dosahuje v nárazech rychlosti až 70 km/h, jinak v pevninské části země je až 38 °C, ostrovy hlásí teploty do 36 °C. Itálie hlásí azuro a tento týden teploty do 39 °C, v příštím týdnu přes 40 °C. Chorvatsko má jasno a teploty až na 36 °C, také ve Španělsku budou v příštím týdnu teploty stoupat přes 40 °C. Kanárské ostrovy hlásí větrné počasí – na severu ostrovů se drží oblačnost, na jihu je azuro.
Doporučení pro zvládnutí veder:
+ Hydratace: Pijte dostatek vody a vyhýbejte se alkoholu a sladkým nápojům. Minerálky jsou ideální při větším pocení.
+ Strava: Konzumujte ovoce a zeleninu bohaté na vodu, draslík a bílkoviny. Přisolit si pomáhá vázat tekutiny v těle.
+ Oblečení: Noste lehké oblečení světlých barev, které je prodyšné.
+ Aktivity: Snižte fyzickou aktivitu během nejteplejší části dne. Zůstaňte ve stínu a používejte pokrývku hlavy.
+ Domácí mazlíčci: Venčete psy brzy ráno nebo pozdě večer. Zajistěte, aby měli 24hodinový přístup k vodě.
+ Chlazení: Používejte větráky nebo klimatizaci s rozumným nastavením. Chlaďte se sprchami a větrejte v noci.
+ Vyhýbejte se: Činnostem, které zvyšují teplotu v místnosti, a přímému slunečnímu záření během poledne.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.