V Česku prodělalo covid přibližně 4 miliony lidí. Třetí vlna dramatická nebude, vysvětlil Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

Obavy z třetí vlny podle názoru lékaře Romana Šmuclera (51) nejsou na místě. Důvodem je, že počty nakažených, respektive lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, jsou reálně mnohem vyšší než udávaná čísla z výsledků testů. "Podle Američanů je počet nakažených zhruba osminásobek počtu pozitivních testů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odborník, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Odborníci se shodují, že epidemie posílí v lednu až únoru. Nahrává tomu skutečnost, že vláda od čtvrtka uvolní opatření, když Česko podle systému PES přejde ze čtvrtého do třetího stupně, v němž mají zelenou maloobchody a služby, ale také restaurace.

"Odborně je nesmysl, co se říká o třetí vlně. Jedna věc, kterou nevíme, tak jaká je promořenost. Kdybychom to měřili, tak to zcela jistě víme. Pravda je, co říkají Američané, že skutečný počet nakažených je přibližně osminásobek počtu pozitivních testů a kdybychom to takhle počítali, tak jsme měli, když nebudu úplně přesný, třeba 4 miliony nakažených. Třeba podle profesora Berana to je už okolo 5 milionů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, proč třetí vlna nebude dramatická. Poměrně velké množství lidí podle něj má covid za sebou. Řada z nich jsou bezpříznakoví jedinci nebo lidé, kteří nešli na testy.

"Je to tedy tak, že mezi 4 až 5 miliony lidí to prodělalo a předpokládá se, že zhruba na 6,5 milionu se to zastaví. Drtivá většina pacientů to prodělala. Teď to projde odhadem jedním až dvěma miliony lidí a já doufám, že se to v rámci opatření úplně neudusí, protože když řeknou, že je denně třeba 2 tisíce nakažených, tak v reálu to je třeba 15 až 20 tisíc. Pořád se nám z celkového čísla něco ukrajuje a když se to neutáhne moc, tak třetí vlna nemusí být vůbec dramatická," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Aktuální stav je takový, že množství hospitalizovaných i denní nárůsty úmrtí v poslední době vytrvale klesají. Od začátku listopadu, kdy byly počty hospitalizovaných rekordní, se množství lidí s covidem-19 v nemocnicích snížilo skoro o polovinu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.