V Česku se mezi celebritami rozmohl nešvar. Nerespektují dress code slavnostních událostí, zní obžaloba módní policie

Charlota s přítelem, Richard Krajčo s manželkou
Charlota s přítelem, Richard Krajčo s manželkou
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2022

Mezi snahou o originalitu a naprostým nepochopením úrovně společenských událostí bývá mnohdy velmi tenká hranice. Alespoň podle stylisty Káji Pavlíčka (50), který v roli módní policie již roky přísným okem hodnotí české celebrity. Letošní vyhlášení ankety Český slavík prokázalo, že mezi známými osobnostmi Česka je řada takových, kdo mají problém respektovat předepsaný dress code. "Nedodržení je v podstatě urážka hostitele a ukazujeme tím, že nejsme dostatečně vzdělaní v etiketě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz módní specialista. Jako příklad vypíchl zejména outfity rapperky Sharloty (26) a herce a zpěváka Richarda Krajča (45).

Slavnostní vyhlášení Českého slavíka letos mělo předepsaný dress code »Black tie«, který vyžaduje večerní šaty a smoking. Jedná se tedy o velmi formální událost. Zdaleka ne všechny celebrity, které se této slávy účastnily, si toho byly dobře vědomy. Pro ŽivotvČesku.cz na toto téma pohovořil stylista Kája Pavlíček, který se domnívá, že respektovat oděvní doporučení na pozvánce je důležité.

"Pokud člověk dress code nedodrží, jedná se v podstatě o urážku hostitele a prokazujeme tím, že nejsme dostatečně vzdělaní v etiketě. Člověk určitého postavení a úrovně by na to přece jen měl dbát. Chápu, když celebrity chtějí trochu provokovat a provést nějakou rebelii, ale i to se dá provést chytře," vysvětlil svůj postoj přísný stylista.

»Oblečený-neoblečený« Richard Krajčo

Oblíbený herec a hudebník se rozhodl vsadit na neobvyklý top, který byl ušitý z černé síťoviny. Jak již tento popis napovídá, dress codem takový oděv rozhodně neprošel, což potvrdil také Kája Pavlíček. "Richard dress code dodržel tak napůl, tedy od pasu dolů. Zřejmě má pocit, že by svou postavu, a on vypadá skutečně dobře, měl ukazovat co nejvíce, dokud to jde. Rovněž nerozumím té stříbrné věci kolem krku, která měla nejspíš nahradit šálu. Kdyby měl přes ten top oblečené alespoň sako, stále by to nebylo ono, ale alespoň by to tolik nebilo do očí," ohodnotil umělcovo vzezření módní kritik, který má za sebou roky praxe také jako porotce soutěží krásy.

Sharlota v rudém latexu

Rapperka Sharlota je svými extravagantními modely proslulá a řada lidí si její kreace vybaví spíše než její hudbu. Velice často ji navíc obléká mladá a talentovaná návrhářka Debbi Brown, která si na neotřelé modely potrpí. Jako velmi pohledná žena se skvělou postavou na sebe hudebnice nejspíš ráda upozorní, což je jistě v pořádku, nicméně podle Káji Pavlíčka by to i tak měla provádět s respektem k hostiteli.

"Její šaty, kdybychom přimhouřili oči, by se v zásadě za black tie považovat daly, ale když se podíváme na model jejího partnera (manžela Lukáše Jirkovského alias Lucase Blakka, pozn. red.), ten by neprošel určitě. Je příliš sportovní, hlavně obuv není pro takovou příležitost vůbec vhodná. Tato zpěvačka navíc docela často v rozhovorech říká, že ji dress code vlastně nezajímá, což je podle mě škoda. Dokazuje to spíš neznalost," posteskl si nad přístupem k módě nejen Sharloty, ale i jiných celebrit stylista slavných.

Dále Kája Pavlíček dodal, že je třeba si uvědomit, že v Česku je přístup k nedodržení instrukcí na pozvánce poměrně benevolentní, zatímco na světových akcích by se mohlo snadno stát, že nevhodně oblečený host by vůbec nebyl do sálu vpuštěn. "Český rybníček showbyznysu je malý, a tak je možná škoda si to takto kazit," uzavřel specialista v oblasti odívání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.