V Česku se začalo očkovat proti covidu-19, první dávku dostal Andrej Babiš. Vakcína je naděje, uvedl

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2020

V Česku se v neděli začalo s očkováním proti nemoci covid-19, jak bylo avizováno. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici podali lékaři premiérovi Andreji Babišovi (66) a válečné veteránce Emilii Řepíkové.

Ve třech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU.

Premiér ještě před očkováním uvedl, že vakcína objednaná Evropskou unií je nadějí k návratu do normálního života po nejhorším roku v moderní historii.

"Bohužel, tento rok byl určitě nejhorší v naší moderní historii. Na covid zemřelo strašně moc našich spoluobčanů, zasáhl naše životy velice negativně a ta vakcína, která přišla včera z EU je naděje, že se vrátíme do normálního života,“ řekl Babiš před tím, než se nechal naočkovat.

Česko podle něj uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí, řekl Babiš.

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil epidemiolog Roman Prymula, který se rovněž jako premiér nechá očkovat. "Je v tuto chvíli jediná cesta, jak se efektivně a dlouhodobě chránit před onemocněním," podotkl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz. s tím, že obavy z vedlejších účinků vakcíny nemá, jsou totiž minimální.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.