V Česku udeří mrazy, které ohrozí úrodu. Meteorologové vydali výstrahu pro tyto kraje

Výstraha před mrazy
Výstraha před mrazy
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Sice začalo jaro, přesto ještě zasáhne Česko mráz. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se tak stane ve čtvrtek. Meteorologové vydali výstrahu pro některé kraje, mráz totiž může ohrozit úrodu.

Mrazy jsou hrozbou především pro zeleninu, ovocné stromy a vinou révu. Výstraha ČHMÚ platí od půlnoci z úterý na středu. Skončit by měla v sedm hodin ráno.

"V nočních a ranních hodinách se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména teplomilnější plodiny, zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy," píšou meteorologové ve varování.

Které kraje a jak se bránit

Výstraha se týká západních a jižních částí Česka, ČHMÚ ji vydal pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj a pro Vysočinu.

 "Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce)," radí meteorologové.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.