V Česku udeří sněhová bouře Wilken. Nadělí sněhovou kalamitu, napadne až 10 cm, říká meteoroložka

Počasí – ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Že se zima už definitivně rozloučila? Ještě ne. Svou rozlučku uspořádá až po víkendu, kdy se do Česka přiřítí bouře jménem Wilken, a loučení bude skutečně ve velkém stylu. "Pozor si musíme dát na sněhovou bouři, která je před námi a přinese sněhovou kalamitu," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že od neděle meteorologové vydali výstrahu kvůli silnému větru.

Výstraha platí od nedělních 8 hodin až do 19 hodin. Silný vítr zasáhne část Jihomoravského kraje, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. A sotva se Česko vzpamatuje z jedné meteorologické rány, přijde mnohem tvrdší.

"Na Moravu a do Slezska dorazí čerstvý vítr, který bude foukat během nedělního dne. V nížinách bude o síle 55 až 70 km/h. A na horách v Beskydech bude foukat okolo 90 km/h. Ale pozor si musíme dát na sněhovou bouři, která je před námi a přinese sněhovou kalamitu. Jmenuje se, jak ji Němci nazvali, Wilken a jde o tlakovou níži, se kterou je spojená vlnící se studená fronta, která k nám postoupí v pondělí od západu z Německa a postupně na celé území Česka přinese vydatné srážky. V pondělí nám napadne od 10 do 20 milimetrů a postupně se hranice sněžení bude snižovat do nižších nadmořských výšek a může se nám tedy stát, že se v úterý ráno probudíme do sněhové nadílky 5 až 10 centimetrů těžkého sněhu. Není vyloučené, že se budou vyskytovat bouřky a naposledy se podobné počasí ve stejnou dobu u nás objevilo v roce 1996," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Propady a vzestupy do extrémních váhových hodnot dokážou mít dopady na každodenní život a psychiku. Denis Schevchenko (31) z ruského Krasnodaru jídlo vždycky miloval a znamenalo pro něj požitek a radost. Jenže neřízené přejídání a extrémní příjem kalorií bez fyzického výdeje nenechal dlouho čekat na důsledky plynoucí z absence kontroly nad jídlem. Štěstím u mladého muž bylo, že u něj ještě stále fungovala sebereflexe, která mu dokázala otevřít oči.

V novém týdnu nemá v plánu zimní charakter počasí polevit. Přinese další pokles teplot vzd...

Počasí v Česku bude i v následujících dnech měnit charakter a bude kolísat mezi jarem a zimou. Trvale by teplejší počasí mělo převládnout od konce nadcházejícího týdne, kdy se lidé dočkají až 15 stupňů Celsia.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu