V Chanově je vysoký zájem o volby. Odhaduji, že 95 procent lidí dá hlas Babišovi, říká herec a člen prevence kriminality Peter Bažo

Peter Bažo
Peter Bažo
Foto: Se svolením Petera Baža
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2023

Silný zájem o druhé kolo prezidentské volby provází mostecké sídliště Chanov. Přibližně hodinu po otevření volební místnosti se před volební urnu postavilo tolik místních obyvatel co jindy za celý volební den, deníku Právo to sdělila předsedkyně volební komise Veronika Lapková. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil tamní člen hlídky prevence kriminality a herec Peter Bažo (61), kterého si lidé pamatují coby Joža z úspěšného seriálu Most!.

"Lidi si uvědomili, že musí chodit k volbám, pokud chtějí něco ovlivnit," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz muž, který v romském sídlišti na kraji Mostu žije od svých 24 let. Nekalosti v rámci nebývalého zájmu o volby odmítl. "Dohlížím na to tady, to nepřipadá v úvahu," zdůraznil s tím, že naprosto dominuje podpora pro prezidentského kandidáta Andreje Babiše. "Řekl bych tak pětadevadesát procent z těch, co jdou volit, mu dají hlas."

Jde o zajímavý jev. Volební účast v Chanově tvoří v drtivé většině Romové. Účast obecně bývá velmi nízká. "Myslím si, že je volby běžně nezajímají. Tyhle prezidentské jsou ale i pro ně jiné, něčím výjimečné," uvedl pro deník Právo senátor za Mostecko a dlouholetý primátor Mostu Jan Paparega (ProMost).

V České republice začal v 08:00 poslední den prezidentských voleb. Hlasy voličů rozhodnou, kdo z dvojice Petr Pavel (61) a Andrej Babiš (68) bude po Miloši Zemanovi (78) zastávat prezidentský úřad. Hlasovat lze do 14:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu. Lze je očekávat do několika málo hodin po uzavření volebních místností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.