V chladnějším počasí je vir až o 40 procent infekčnější. Roman Prymula vysvětlil, kde se lidé nejvíce nakazí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2020

Česko aktuálně prošlo druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. V současnosti se počty pozitivních případů podařilo stabilizovat vlivem tvrdých restrikcí. Už teď se ale mluví o třetí vlně. Epidemiolog Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, kde nejčastěji v chladnějším počasí dochází k přenosu viru. "Oproti letní sezóně je infekčnost až o 40 procent vyšší. Problém jsou uzavřené prostory," prozradil bývalý ministr zdravotnictví.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co dojde k dramatickému rozvolnění. A dá se odhadovat že tomu tak bude před Vánocemi, potažmo už od dalšího týdne. V neděli se mimořádně sejde vláda, aby projednala možné zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či provozovny služeb případně mohly otevřít od pondělí.. Právě z toho mají odborníci největší obavy. Důvodem je skutečnost, že v chladnějším počasí se viru daří lépe šířit se.

"Očekává se, že v podzimní či zimní sezóně to bude dramatičtější z hlediska šíření viru, ale i klinické závažnosti. Můžeme očekávat, že, jak se odhadovalo, že v letní sezóně epidemie bude klesat přibližně o čtyřicet procent, tak teď to půjde zpět nahoru," nastínil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, že aktuálně je na místě vysoká obezřetnost.

"Důvodem je několik faktorů, proč tomu tak je. Jde o prostředí, vlhkost vzduch, uzavřené prostory, kde je nižší schopnost větrání. Spekuluje se o tom, že vir je v chladnějších podmínkách infekčnější až o o těch čtyřicet procent, což logicky představuje určitá rizika," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Přesným důvodem je, že respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot, což je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem mnohem delší dobu jsme ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů.

Když si v budově či v místnosti následně zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už významně neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby i na delší vzdálenost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.