Reklama:

V Číně se šíří virus, na který není vakcína. Situaci zhodnotil Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2025

Sever Číny se potýká se šířením viru HMPV, což je lidský metapneumovirus. Není na něj vakcína. Dominantně ohrožuje starší lidi a také děti mladší 14 let –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ informuje o tom například britský deník The Guardian nebo The Independent. Pro ŽivotvČesku.cz o nákaze promluvil epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula, který brzdil obavy z další pandemie.

Reklama:

Na sociálních sítích se objevila videa, která ukazují přeplněné čínské nemocnice. Zmíněný britský deník The Independent mimo jiné uvedl, že se objevily zprávy o přeplněných nemocnicích a krematoriích.

Virus HMPV, známý již od svého objevu v roce 2001, způsobuje onemocnění s příznaky jako kašel, horečka, rýma, bolesti v krku, potíže s dýcháním a někdy i vyrážka –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ typické pro chřipku. Příznaky jsou ve větší míře mírné, může ale dojít k vážnějším problémům, jako jsou bronchitida, bronchiolitida nebo zápal plic.

Reklama:

"Jde o respirační virus, který se v Číně objevil již v roce 2001, nejde tedy o nic nového. Způsobuje tam respirační problémy, které až tak nejsou zásadní. Postihuje dominantně osoby do 14 let věku. Pokud je průběh onemocnění těžší, což je současná situace, tak to probíhá zápalem plic. Pokud jde o informace týkající se přeplněných nemocnic a krematorií, nedokáži určit, jak moc jsou validní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Redakci zajímalo, zda virus může zmutovat do podoby, která by z globálního pohledu znamenala problém. "Mutace je přirozenou součástí mikroorganismů, tak není vyloučeno, že by mohlo dojít ke změně, na kterou by lidstvo nebylo adaptováno, a pak by šlo o závažnější událost. Nicméně nejsem přesvědčen, že by se tak nyní mělo dít," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

V současné době virus výrazně postihuje obyvatele severní Číny, což uvádějí data z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. S podílem 17,7 procenta mezi hospitalizovanými s respiračními problémy je druhým nejčastějším respiračním onemocněním hned po chřipce, uvedl to týdeník Newsweek s tím, že vzhledem k relativně nedávnému objevení viru dosud neexistuje žádná vakcína ani účinná antivirotika pro jeho léčbu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: