V Devadesátkách hraje orlického vraha Vladimíra Kunu: Nechal zabít vlastní matku. Sudy prý také byly jeho nápadem, říká herec Jaroslav Tomáš

Se svolením ČT
Jaroslav Tomáš
Foto: Se svolením ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 2. 2022

Člen gangu orlických vrahů Vladimír Kuna (56) je už téměř devět let na svobodě. Soud ho v červnu 2013 podmínečně propustil. Muž, v jehož sklepě vrazi nakládali těla do sudů a který nechal zabít svou matku, je volný zejména díky dobrému chování. Česká televize se v minisérii s názvem Devadesátky vrací do doby, která byla poměrně dost temná. Redakce ŽivotvČesku.cz získala rozhovor s hercem Jaroslavem Tomášem, který v rekordně sledovaném seriálu ztvárnil odsouzeného Kunu.

Pane Tomáši, ztvárňujete v rekordně sledovaném seriálu postavu Vladimíra Kuny. Vím, že to není lehký dotaz, ale jak ho svým pohledem vnímáte?

Abych řekl pravdu, vnímám ho jako takového přisluhovače a jakousi technickou podporu. Těžko říct, do jaké míry bylo jeho mentální souznění se zbylými členy orlické party.

Jak to teď myslíte?

No, domnívám se, že to byl člověk plný vnitřních rozporů. Přímo on sice nevraždil, ale na druhou stranu byl schopen nechat zabít vlastní matku. Sudy prý také byly jeho nápadem. Pokud vím, byl po nějaké době z vězení propuštěn za dobré chování. Zajímalo by mě, co všechno se skrývá za tím mediálním tichem jeho dnešního života. Polepšil se nějak? Lituje? O tom můžeme vést pouze domněnky.

Rozumím. Jak Vaši přípravu na natáčení ovlivnil fakt, že šlo o skutečnou postavu? Studoval jste nějak historické reálie?

Nějaké reálie jsem znal, jiné jsem ještě nastudoval. Je zvláštní hrát někoho o kom víte, že stále v naší republice žije a může to všechno vidět. O Kunovi se ale většinu času v seriálu spíše mluví a objevuje se posléze v několika málo scénách. Nemusel jsem to tedy tolik řešit. Příprava by určitě vypadala jinak, pokud by jeho postava měla více prostoru.

Vy samotný si z období devadesátek asi příliš nepamatujete, jak se však na toto období, byť zprostředkovaně, díváte?

Když orlická parta vraždila, já se teprve učil chodit. Nicméně lehký závan devadesátek jsem v útlém bezstarostném dětství zažil.

A když byste popsal, jak to období vnímáte z toho, co se o něm vypráví?

Zprostředkovaně toto období pak vnímám jako návrat svobody, která přinesla ale spoustu nových problémů. Mezi ty patřily beze sporu i všechny ty kriminální záležitosti. Ne vždy je hledání a nastavování nových mantinelů ve společnosti jednoduché.

Pokud by tvůrci seriálu Devadesátky chtěli rozklíčovat všechny styky a vazby zavražděného ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu