V dohledné době k třetí vlně nedojde. Roman Prymula objasnil, co vzedme ještě druhou vlnu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. Aktuálně se počty pozitivních případů ustálily. Mluví se už ale o třetí vlně, která podle epidemiologa Roman Prymuly (56) není zatím na dohled. "Spíše se vzedme druhá vlna vlivem pozvolnému rozvolňování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co dojde k rozvolnění opatření. Právě z toho mají odborníci největší obavy.

"Myslím si, že nedojde v dohledné době k třetí vlně, ale bude se jednat o vzedmutí vlny druhé, která se nedostane k nízkým denním přírůstkům a pozvolné rozvolňování povede k opětovnému nárůstu. Ten je možno očekávat již na přelomu prosince a ledna. Zabránit mu může pouze masivní testování na antigeny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současnou situaci Roman Prymula.

Aktuální čísla jsou taková, že podle protiepidemického systému PES v neděli jde o sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta. Podle pravidel systému by tak vláda mohla na dnešním mimořádném zasedání rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti. Tím by se rozvolnila řada opatření. Od příštího týdne by se tedy mohly otevřít všechny obchody, restaurace i provozovny služeb. Skončil by také noční zákaz vycházení a zvýšil by se možný počet lidí na hromadných akcích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.