V Evropě pokračuje vlna veder. Meteoroložka uvedla, jak to bude ohledně teplot v ČR

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2022

Na jihu a západě Evropy se i dnes očekávají nadprůměrné teploty. Na některých místech Anglie by teploty mohly vystoupat až na 41 stupňů, což by znamenalo nový rekord. Masa horkého vzduchu, kvůli které na západě Francie meteorologové zaznamenali řadu místních rekordů, se posune směrem na východ a na sever. Růst teplot očekávají také meteorologové v Německu a v Itálii. Na Pyrenejském poloostrově horko mírně polevilo, hasiči ale stále bojují s rozsáhlými lesními požáry. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o vývoji počasí v nadcházejících dnech konzultantka Dagmar Honsová.

"Máme před sebou nejteplejší červencové dny, teploty se v České republice v úterý zastaví na 36 °C, ve středu až na 38 °C. Horka v Čechách zmírní čtvrteční přechod vlnící se studené fronty – právě ve čtvrtek se budou místy tvořit bouřky, na jihovýchodě území budou i nadále zůstávat teploty až na 34 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Anglii dnes čeká druhý den extrémního vedra. Podle meteorologů by mohl padnout britský rekord z roku 2019, kdy v Cambridgi naměřili 38,7 stupně. "Vyloučeno není 41 stupňů," uvedla šéfka britské meteorologické služby MET Penelope Endersbyová.

Až 40 stupňů meteorologové očekávají v některých oblastech v Německu. Nejtepleji podle předpovědí bude na západě a jihozápadě země. Podle meteorologické služby DWD by v Porýní mohly teploty vystoupat až na 41 stupňů a dostat se tak na úroveň podobnou teplotnímu rekordu z roku 2019, kdy v Duisburgu naměřili 41,2 stupně.

Ve Francii se horký vzduch přesune na východ a sever, kde se podle služby Météo France očekává 37 až 40 stupňů. V pondělí řada měst na západním pobřeží zaznamenala nejvyšší teploty ve své historii. Například v Brestu v Bretani, která má obvyklé mírné podnebí, v pondělí naměřili přes 39 stupňů. Na několika místech, například v departementu Gironde na západě země, hasiči bojují s rozsáhlými požáry.

Začátek velmi teplého týdne se očekává v Itálii, a to hlavně na severu země. Výstrahy před vysokými teplotami platí v Římě, Miláně, Florencii, Turíně či v Bologni.

Dočasný pokles teplot dnes čeká Pyrenejský poloostrov, kde by ale teploty měly začít znovu růst ve středu. Ve Španělsku a v Portugalsku nadále hasiči bojují proti rozsáhlým požárům a podle zdravotnických úřadů v souvislosti s vlnou horka zemřelo za posledních deset dní v obou státech několik stovek lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.