V Izraeli je za plně očkovaného považován člověk až po třetí dávce. Roman Prymula řekl, zda k takové situaci dojde i u nás

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Izrael zaznamenává rekordní přírůstky počtu nakažených. Tato země přitom měla jako první vysokou proočkovanost a zdálo se, že nad covidem dokázala vyhrát. Také mezi prvními začala očkovat třetí dávkou a nyní došlo k situaci, kdy za plně očkovaného je považován ten, kdo má tři dávky vakcíny, nikoliv dvě. Bývalý ministr zdravotnictví si nemyslí, že k přesně takovému scénáři dojde i v Česku. "To opatření mi připadá víceméně řízené tím, co se v Izraeli děje. Že by to u nás bylo až takto plošně, to si nemyslím," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Izrael se snaží urychlit podávání třetí posilující dávky proticovidové vakcíny. Tamní premiér Naftali Bennett při projevu k židovskému novému roku uvedl, že lidé, kteří jsou naočkovaní dvěma dávkami, jsou zranitelní. Třetí dávku vakcíny považuje za klíčovou v boji proti variantě delta a za bezinfekčního se v zemi nyní považuje člověk, který už dostal i třetí dávku.

Kvůli situaci v Izraeli vyvstala otázka, zda podobný scénář nenastane i v České republice. Podle předního epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví se ale v Izraeli aktuální dění řídí nepříznivou epidemickou situací a v Česku by k takové situaci dojít nemělo.

"To opatření mi připadá víceméně řízené tím, co se v Izraeli děje. Je tam ne úplně utěšená situace a oni hledají nějakou cestu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, co v Izraeli přimělo vládu k uznávání až třetí dávky vakcíny jako bezinfekčnosti.

V Česku by se takto plošně scénář opakovat neměl. Denní přírůstky nakažených jsou aktuálně mezi 200 až 300 případy. "Určitě nastane situace, kdy budeme očkovat další osoby a bude se muset řešit, jestli člověk, který má dvě dávky, má ještě platný očkovací průkaz nebo imunitu po očkování. Ale že by to bylo až takto plošně, to si nemyslím," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.