V lednu nás zachrání lockdown. Epidemie razantně zesílí, predikuje vědec Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2020

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška Česko bude pravděpodobně bojovat s návraty koronavirové epidemie v období vrcholného rozšíření respiračních onemocnění v lednu či únoru. S tímto tvrzením v podstatě souhlasí vědec Jaroslav Flegr (62). Ten je dokonce přesvědčen, že nárůsty budou už s koncem prosince. "Před vysokými nárůsty v lednu a únoru nás ochrání tvrdý lockdown, pokud nezabere jiné, chytřejší opatření," míní evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

"Predikce pana Duška, že budeme bojovat s návratem epidemie v lednu či únoru je pravdivá. Já si dokonce myslím, že to bude už s koncem prosince. Jak se snažím už řadu týdnů varovat, s ochlazením a nástupem chřipkové sezóny přijde velmi rychle třetí vlna," souhlasí odborník, který v minulosti predikoval masivní nárůsty nakažených. Ty se podařilo snížit až řadou striktních opatření. Ovšem teď se vláda chystá k zásadnímu kroku - postupnému rozvolňování.

Flegr zdůrazňuje, že za nárůstem, třetí vlnou, bude tentokrát stát příroda. "Třetí vlnu bude mít na svědomí příroda. V chřipkové sezóně se zvyšuje infekčnost jakéhokoliv respiračního viru, v případě SARS-Cov-2 zhruba na dvojnásobek. A opatření která zabírají teď, už v chřipkové sezóně patrně zabírat nebudou," upřesnil vědec pro ŽivotvČesku.cz.

"Myslím si, že na přelomu ledna a února už zase tak moc pozitivních případů mít nebudeme, protože to už budeme mít tvrdý lockdown. Hodně bude samozřejmě záležet na počasí, tedy na tom, kdy nastanou nízké teploty. Myslím si však, že leden bude ve znamení tvrdého lockdownu. A ten nám vydrží, odhaduji, až do března. Lockdown nás patrně nemine, pokud ovšem předtím nezabere jiné, chytřejší opatření," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.