V létě do Chorvatska a Slovenska? Podle epidemiologa Prymuly je to možné

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2020

V polovině června by se mělo ukázat, jestli mírnění pravidel, které oznámila vláda v úterý po svém jednání, v Česku bylo úspěšné. Pokud by nárůst nakažených novým koronavirem byl mírný, rozvolnění restrikcí by se vztahovalo i na vycestování.

V řádu týdnů se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly zřejmě zmírní pravidla pro vycestování za hranice. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v letních měsících do Chorvatska a na Slovensko.

Potom by mohlo být povoleno cestovat do zemí, kde je epidemiologická situace lepší nebo stejná jako v Česku, řekl ve středu večer v České televizi. Premiér Andrej Babiš rovněž v České televizi uvedl, že vláda se možností volného vycestování bude dál zabývat. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března.

Cestování do zemí s podobným vývojem

Prymula v pondělí portálu Život v Česku řekl, že cestování za určitých podmínek by mohlo být možné. Otázkou je, zda dojde ke shodě v rámci nákazy s jinými zeměmi a počet nakažených bude ve stejné rovině. "Migrace mezi Českem a zeměmi, kde má nákaza vysoká čísla, by podle mého možná nebyla," uvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.