V Liberci spadla kabina lanovky. Z druhé strojvedoucí začal vytahovat lidi sám. Jak se v takové situaci zachovat? Odpověděli mluvčí hasičů

Pád lanovky na Ještěd.
Pád lanovky na Ještěd.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

V Liberci spadla v neděli odpoledne kabina lanovky na Ještěd. Tragédie si vyžádala jeden lidský život - zemřel při pádu strojvedoucí, který byl v kabině jedoucí směrem dolů sám. Na místě zasahovali hasiči i záchranáři. Pád byl z výšky přibližně 30 metrů. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala od mluvčích hasičů, jak se mají lidé v podobné situaci zachovat - tedy pokud uvíznou v kabině a musí čekat na pomoc.

Neštěstí se stalo u prvního pilíře lanovky. Kabina po pádu byla zcela zdemolovaná. "Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, lékař konstatoval smrt," řekl k tragédii mluvčí záchranky Libereckého kraje Michael Georgiev.

Podle mluvčího hasiči evakuovali 14 cestujících a strojvedoucího z druhé kabiny, která zůstala viset na lanech ve výšce zhruba 15 metrů poté, co se po pádu první kabiny sesunula do menší výšky.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjistila, že strojvedoucí zahájil záchranu pasažéru v druhé kabině sám. "Tato lanovka je vybavena systémem pro záchranu osob uvnitř kabiny. V kabině je naviják, který má automatickou brzdu. V podlaze je udělaný otvor a strojník z kabiny je proškolený na to, že lidi může zachraňovat sám. K tomu i došlo. Strojník z kabiny, která se zastavila a zůstala ve vzduchu, začal spouštět lidi dolů sám a od nás mezitím vyjela následně výšková technika, díky jejíž pomoci jsme zachraňovali zbylé lidi," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí hasičů Libereckého kraje David Kořínek.

Liberečtí hasiči na Twitteru pak informovali, že zásah probíhal nedaleko spodní stanice lanovky pomocí výškové techniky, na místě byli také hasiči-lezci.

Po pádu lanovky se vyrojila řada otázek, co nehodu způsobilo. "To v tuto chvíli nelze komentovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí hasičů David Kořínek.

Redakce zjišťovala, jak se mají v podobné situaci zachovat lidé, pokud by zůstali ve vzduchu uvnitř kabiny a vzniklo riziko pádu. "Obecně pokud dojde k poruše lanovky, tak je odpovědnost na provozovateli, aby do dvou hodin buď lanovku opravil, nebo se musí zahájit evakuace osob, aby do těch dvou hodin byly zachráněny. Pokud usoudí, že to sám nezvládne, tak si volá hasiče, horskou službu, což je v součinnosti se složkami integrovaného záchranného systému. Co mají lidé v takové situaci dělat, zachovat chladnou hlavu a vyčkat, než budou z kabiny zachráněni a pokud třeba vidí, že došlo k pádu kabiny lanovky, tak to už je pak spíše věc psychologa, zdravotnické péče, než hasičů," popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Královehradeckého kraje Martina Götzová.

Prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka v České televizi k tragédii uvedl, že druhá kabina zůstala viset na lanech a zafungovaly bezpečnostní systémy. Kabinová lanovka na Ještěd je v majetku Českých drah. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.