Reklama:

V listopadu nás zasáhne třetí vlna epidemie, způsobí ji počasí, říká biolog Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. I to je důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu. Po něm volal dlouho evoluční biolog Jaroslav Flegr. "Nesmíme však zapomínat, že před námi je ještě třetí vlna," upozornil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Reklama:

Podle Flegra je dobře, že vláda zatáhla za záchranou brzdu a snižuje tak rychlost nárůstu počtu nemocných.

Reklama:

"Pokud by k opatřením nedošlo, epidemie by se stala zcela nekontrolovatelnou. I když se může zdát, že situace je stabilní, tak není. Druhou vlnu jsme si způsobili sami, a to tím, že jsme se vrátili z prázdnin a dovolených a nepřijali tomu adekvátní protiepidemická opatření – připustili jsme hromadné akce, nedodržovali hygienická pravidla, nenosili roušky. V důsledku toho se rozjel komunitní přenos. Během listopadu a prosince nás však čeká ještě třetí vlna. Tu už si nezpůsobíme my, ale příroda – konkrétně sezónní změny podmínek šíření viru a změna vnímavosti našeho organismu k infekci," řekl pro ŽivotvČesku.cz biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Podle respektovaného vědce se vir šíří podstatně lépe v uzavřených nedostatečně větraných, klimatizovaných prostorách, a zejména tam, kde je nízká relativní vlhkost vzduchu.

"V zimních měsících nám navíc dochází zásoby vitamínu D a patrně i dalších vitamínů, které určují naši odolnost proti infekci. Míváme i chladem a suchem podrážděné sliznice dýchacích cest, což opět viru usnadňuje vstup do organismu. Třetí vlnu epidemie tak přímo, nebo zprostředkovaně, způsobí počasí. Opět to nebude nic příjemného. Ale zářiová vlna nás snad dostatečně varovala, takže je šance, že i tu novou pomocí správně nastavených protiepidemických opatření při posílení trasovacích kapacit zvládneme," dodal Flegr.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: