V nemocnicích je 80 procent lidí bez očkování. Příští týdny rozhodnou, co bude, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2021

Šíření nemoci covid-19 v České republice zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 991 případů nákazy koronavirem, což bylo o 75 více než před týdnem. V nemocnicích je 315 lidí. Značně se zvýšil i počet úmrtí nakažených. Za uplynulý týden zemřelo 20 lidí. "Samozřejmě objektivně je to horší situace, než tady byla před měsícem či na konci léta. Je to scénář, který jsme trochu očekávali a považujeme ho za realistický scénář," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35).

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku stoupají už několik týdnů. V úterý 5. října přibylo 1109 nakažených, což byl nejvýraznější nárůst za den od 18. května. Ve čtvrtek množství nově nakažených kleslo pod tisícovku, stále ale bylo nových případů ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne asi o osm procent více. Zároveň postupně ubývá testovaných, takže roste podíl odhalených případů nemoci na počtu provedených testů. Předchozí čtvrtek bylo v Česku provedeno zhruba 30 tisíc PCR testů a 55 tisíc antigenních testů na koronavirus, kdežto tento týden ve čtvrtek jen asi 24 tisíc PCR a 45 tisíc antigenních testů.

"Samozřejmě objektivně je to horší situace, než tady byla před měsícem či na konci léta. Je to scénář, který jsme trochu očekávali a považujeme ho za realistický. Očekávali jsme, že v podzimním období poroste počet pozitivně testovaných. Čísla jsou vyšší, ale jsou zhruba třetinová či čtvrtinová oproti stejnému období loni. Vidíme, že nejde o exponenciální růst. Situaci ale musíme pečlivě sledovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který po volbách opustí úřad a stane se velvyslancem ve Finsku. Z ministerstva zdravotnictví odejde na konci října.

Podle Adama Vojtěcha příští dny a týdny ukážou, jakým směrem se Česká republika vydá. Nechtěl spekulovat o tom, zda Česko bude rozvolňovat, nebo se začne režim utahovat. Podle ministra by pomohlo, kdyby se nechali očkovat další lidé, kteří zatím váhají.

"Zatím se naštěstí v nemocnicích i na JIP držíme na číslech, která jsou v bezpečných hodnotách, nedochází k tomu, že by se na JIP situace dramaticky zhoršovala, nehrozí ani omezování péče. Vše ale bude záležet na vývoji a znovu opakuji, že důležité je očkování. Už jsem to říkal, ale je třeba to opakovat znovu, 80 procent lidí v nemocnicích jsou lidé, kteří nejsou očkovaní. Pokud se naočkují zejména rizikové skupiny a senioři, tak tu situaci můžeme zvládnout," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ministr Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.