V nemocnicích je hospitalizováno s covidem 36 lidí. Infektolog Petr Smejkal počítá se vznikem lokálních ohnisek
Podle odborníků se v Česku nyní šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Britská varianta, která se v zemi začala objevovat počátkem roku, aktuálně tvoří podle expertů asi desetinu případů. Infektolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal (49) je přesvědčen, že na podzim se nebude opakovat situace, která Česko paralyzovala v zimě a na jaře. "Nemyslím si, že letošní podzim se bude podobat loňskému podzimu, mohou ale vznikat lokální ohniska," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie loni v březnu prokazatelně nakazilo přes 1,67 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30 341 lidí zemřelo. Od začátku července ministerstvo eviduje zatím osm případů úmrtí lidí s prokázaným covidem, ve stejném červnovém období to bylo šest desítek případů.
V Česku se rozmáhá varianta delta, ale zatím výrazně neplní nemocnice. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je s covidem hospitalizováno 36 lidí.
Infektolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal (49) věří, že veřejnost se stihne do konce prázdnin výrazně proočkovat, což považuje za klíčové v boji s SARS-CoV-2.
"Doufám, že během léta se nechá proočkovat velká spousta lidí, věřím, že se nedostaneme do situace, která tady byla na jaře či v zimě. Nemyslím si, že letošní podzim se bude podobat loňskému podzimu, mohou ale vznikat lokální ohniska," popsal pro ŽivotvČesku.cz.
"Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR nechal vypracovat mapu proočkovanosti a vidíme, že jsou okresy, kde proočkovanost je menší, například v tzv. sudetských regionech, tam by lokální ohniska mohla vznikat, ale nemyslím si, že to bude něco dramatického," doplnil pro ŽivotvČesku.cz muž, o kterém se uvažovalo také v souvislosti s postem ministra zdravotnictví.
Petr Smejkal není nakloněn tomu, aby v Česku byla uznávána hladina protilátek pro bezinfekčnost, jako je tomu například v Rakousku. Také souhlasí s tím, aby na podzim přestaly být testy hrazeny z veřejného pojištění, jak prosadil ministr Adam Vojtěch.
"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup. Je důležité si také uvědomit, že prodělaný covid nechrání úplně proti jiným variantám. Když se prodělá například tzv. varianta britská, tak získané protilátky proti například variantě delta chrání pouze z poloviny. Vyšla studie v odborném magazínu JAMA, že očkování značně zvýší robustní imunitu po prodělaném covidu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf MeSES s tím, že měření protilátek v Česku komplikuje i to, že každý člověk je jiný a nejsou standardizované laboratoře.
"Platit si pořád za test je nepříjemné a finančně náročné. Je akorát otázka, zda to má být od začátku září, já bych to hrazení zrušil až od října. Testy by se ale opravdu neměly dlouhodobě hradit z veřejného zdravotního pojištění," souhlasí renomovaný infektolog s postupem ministerstva zdravotnictví.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.