Počty covidových pacientů narůstají. Hospitalizovaní jsou i ti, kteří jsou očkovaní. Roman Prymula vysvětlil, co to způsobuje

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Očkování proti koronaviru za poslední týdny posiluje. A i když od prosince loňského roku podali zdravotníci téměř 12,2 milionu dávek vakcíny a ukončené očkování má v České republice 6,07 milionu lidí, mezi hospitalizovanými jsou lidé, kteří mají dokončené očkování. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, co za tím stojí.

"V tuto chvíli je zřejmé, že to jsou dominantně lidé, kteří jsou už 6 měsíců po původním očkovaní, protože tady klesá imunita prudce dolů. A kdybych měl použít data ze Středočeského kraje, která mám k dispozici, tak my (Nemocnice AGEL Říčany) jsme v úterý měli hospitalizováno 38 pacientů a z nich 24 byli lidé, kteří byli neočkovaní. Z toho zbytku byla většina, kteří měli AstraZeneca a zbytek byl mRNA," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a šéf říčanské nemocnice Roman Prymula s tím, že pokud jde o data, která uvádí ministerstvo zdravotnictví, nejsou zcela přesná - protože pokud jde o očkované, u mnohých už imunita po očkování významně klesla.

V nemocnicích jsou mladší lidé než dřív, průměrný věk lidí na jednotkách intenzivní péče (JIP) je kolem 60 let. Průměrný věk hospitalizovaných je 64 let, u očkovaných je to 75 let. Na jednotkách intenzivní péče leží v průměru lidé ve věku 61 let, očkovaní ve věku 74 let.

"Data jsou nepřesná, my bychom potřebovali vědět, kdo kdy byl očkovaný, kolik měl dávek a jestli už tam jsou lidé s třetí dávkou. V tuto chvíli je potřeba, aby se zejména senioři dostavili na třetí dávku, protože pokud by k tomu nedošlo, stanou se z nich prakticky neočkovaní, což by zkomplikovalo celou situaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Nižší proočkovanost kolem 50 procent je v mladších generacích, u seniorů nad 65 let je kolem 83 procent. U nich ale po půl roce výrazně slábne účinnost očkování, potřebná je podle odborníků posilující třetí dávka. Stále zůstává asi 400.000 seniorů, kteří nákazu neprodělali a nejsou očkovaní.

V tomto nebo příštím týdnu se podle predikce, kterou v úterý představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, celá země dostane na incidenci 300 případů nákaz koronavirem týdně na 100.000 obyvatel. Maximální hodnota může být asi 7000 případů za týden.

Od začátku epidemie zemřelo v České republice s koronavirem 30.689 lidí. V posledních dnech jsou počty obětí už většinou opět dvouciferné. Za první tři dny tohoto týdne zemřelo s covidem 43 nakažených, za první tři dny minulého týdne to bylo 28 lidí. Je pravděpodobné, že údaje ze začátku tohoto týdne při dalších aktualizacích ještě vzrostou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.