V omezování občanů už není prostor. Chybou vlády je absence konkrétního cíle, myslí si Ivan Bartoš
Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje pondělím na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst. Ivan Bartoš (40) vidí ve strategii trhliny. "Zásadní nedostatek vládních opatření je, že nemají v základu stanovený konkrétní cíl. Většina zodpovědnosti byla hozena na běžné občany," řekl webu ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů.
Koronavirus Česko ovládá už několik měsíců a čísla nově nakažených téměř denně rostou. Nová opatření, která značně omezují například volný pohyb, či nařizují nošení respirátorů či nanoroušek, vešla v platnost v pondělí, ani přes opatření předešlá ale zlepšení znatelné není. "Situace je i v porovnání se světem opravdu kritická. Pokud se z ní máme brzy dostat, je klíčové dodržovat základní hygienická pravidla a omezit setkávání," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Podle Bartoše je jednání občanů důležité stejně tak, jako jednání vlády. "Stejně klíčový je i postup vlády, která boj s pandemií řídí. V týdnu jsme ji opět vyzvali k přijetí návrhů, které by krizi pomohly mírnit. Je nutné masivní testování ve firmách – testy ale musí splňovat vysoké standardy kvality ověřené nezávislými studiemi. Nekvalitní testy nejsou jen vyhozené peníze, ale i epidemiologické riziko," zhodnotil stávající situaci pro ŽivotvČesku.cz Bartoš.
Nošení ochranných pomůcek je vhodnou cestou, nicméně podle předsedy Pirátů s nimi souvisí i finanční pomoc pro ty, kteří si je nemohou dovolit. "Potřebná je také kvalitní ochrana dýchacích cest respirátory FFP2, je ovšem bezpodmínečně nutné, aby je pro seniory či nízkopříjmové skupiny zajistil stát. Chceme i adekvátní kompenzace, vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě, ošetřovné pro OSVČ a hlavně zajištění očkování," vysvětlil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz otázku dostatečné ochrany a financí s ní souvisejících.
Občané a firmy – povinnosti a testování
Lidé se v Česku aktuálně mohou pohybovat jen omezeně, do jiného okresu smí vycestovat pouze za určitých podmínek. Například při procházkách pak smí zůstat jen v jedné obci. "Většina zodpovědnosti byla hozena na běžné občany, v jejich omezování již není příliš velký prostor, další a další opatření budou mít menší a menší efekt. Naopak v případě firem a některých provozů je prostor pro redukci koronaviru stále dost velký a v mnoha případech celkem bezbolestný (testování, home-office)," míní Bartoš.
Předseda Pirátů si myslí, že vláda by si měla ujasnit, čeho chce kromě porážky koronaviru restrikcemi dosáhnout. "Zásadní nedostatek vládních opatření také je, že nemají v základu stanovený konkrétní cíl (kromě toho “porazit” koronavirus). Nevidíme vizi jako omezit počet kontaktů v práci na 50 %, snížit počet nakažených seniorů na třetinu apod.," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz poslanec.
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je nově až na výjimky povinné také na pracovištích, na těchto místech je ale podle Bartoše nedostatek v pouhém doporučení testů. "Testování ve firmách je důležité opatření, vláda ho však zatím vůbec nedotáhla. 40 % nákaz přitom pochází z pracovišť. Nelze v jednu chvíli vyhlásit opatření uvalené na občany a vymáhané armádou (pohyb mezi okresy) a zároveň firmám testování pouze doporučit a říct, že to vláda dořeší za dny až týdny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.
Lidé si podle vládního nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou ode dneška v následujících třech týdnech pobývat. Pokud by například ještě dnes přejeli na chatu, musejí tam následně celou dobu zůstat. Mezi městskými částmi mohou lidé přejíždět bez omezení, platí pro ně stejná pravidla jako pro jeden okres. "Je jasné, že epidemická situace je velmi špatná a je nutné zavést tvrdší opatření. Cestování mezi okresy má být jedním z nich, ale je nedomyšlené. Stále ale chybí odůvodnění jednotlivých opatření daty a konkrétní cíle, kterých chce vláda danými opatřeními dosáhnout," sdělil pro ŽivotvČesku.cz pirátský předseda.
Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády povolené nejsou, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky, běh a další sportování přes den jsou možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci je možné do 500 metrů od bydliště. "Bohužel pozorujeme ohromný nepoměr mezi tím, co vláda uvaluje na běžné lidi a co na provozy a firmy. Nemožnost jít na vycházku, nebo si zaběhat mimo katastr obce je v ostrém kontrastu s tím, že nad skutečně problematickými aktivitami, což je právě řešení zdravotní situace v zaměstnání, by vláda, nebýt našeho tlaku, možná ani nepřistoupila," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz politik, jehož strana přichází s konkrétními návrhy.
Dodržování omezení pohybu namátkově kontrolují policisté s vojáky a příslušníky Celní správy. Dohlížejí na 500 vytipovaných stanovištích, působí také mobilní hlídky. "Stejně tak mi přijde lepší, aby se důsledněji kontrolovalo dodržení nařízené karantény pro lidi s COVID a nahlášené kontakty, neboť se ukázalo, že ani nakažení karanténu nedodržují. Je to rozhodně lepší způsob, než když bude policie kontrolovat lidi v parku," míní Ivan Bartoš.
Covid nemocenská jako v Rakousku, Řecku či Německu
Lidé se ve strachu o své peníze nechtěli dostat do karantény a nebylo nic výjimečného, pokud i s příznaky nadále docházeli do zaměstnání. "Zásadní je také, aby se lidé nevyhýbali karanténě a nezatajovali problematické kontakty. Důvodem byla jakási solidarita, neboť propad příjmů pro jednotlivce či celou rodinu v karanténě, a to klidně několikrát za rok, je ekonomicky likvidační. Konečně snad napodruhé, neboť předchozí návrh nebyl dostatečný a ministryni Maláčovou, která si do návrhu navíc propašovala navíc past na zaměstnavatele, potopila vlastní koalice, projde speciální 100% nemocenská pro COVID karanténu, tzv. „izolačka“. Tu mají zavedenou po celou dobu třeba Řekové, ale i Rakousko či Německo. Je to v tuto chvíli správná volba, neboť průměr kontaktů v ČR vychází na 0,8 na jednoho pozitivně testovaného, přitom průměr by se měl pohybovat na 3-5 kontaktů na člověka. Stejně tak je nutné schválit odpovídající ošetřovné i pro OSVČ. Rakouský model se 100% nemocenskou se jeví jako efektivnější než dosavadní přístup vlády," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Bartoš.
Očkování
V letošním boji s koronavirem jsou výhodou očkovací látky, na které svět téměř rok čekal. Zatímco například v Izraeli je první dávkou naočkovaná už alespoň polovina obyvatelstva, lidé v Česku na vakcínu stále čekají. "Co je v současné situaci lepší než na jaře? Samozřejmě to je existence již několika schválených vakcín. Tam ovšem vláda, i přes urgence a faktickou pomoc od Pirátů s oponenturou nedostatečné strategie očkování, vláda promarnila drahocenný čas. Vývoj očkování není zcela příznivý," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda podle průzkumů v koalici se STAN aktuálně nejsilnější strany.
Největším háčkem má být selhání komunikace, neb to je faktor, který může státní správa ovlivnit, ale nedělá to. "Státní správa sice nemůže ovlivnit případné výpadky v dodávkách, ale opět zcela selhává komunikace a organizace. Např. praktičtí lékaři mohou nově (od 1.3.) registrovat a očkovat i chronicky nemocné, Ministerstvo zdravotnictví jim však nedodalo žádnou metodiku, jak postupovat. Nedaří se očkovat o víkendech, srozumitelně občanům vysvětlit systém prioritních skupin, dosud nevznikla oficiální očkovací kampaň. Nejde však pouze o komunikaci a organizaci," míní politik.
Je potřeba konečně plánovat na více než 30 dní dopředu.
Jak už Ivan Bartoš zmínil, mít za cíl poražení koronaviru není dostatečné, je podle něj potřeba určit konkrétní taktiku. "Celému vládnímu postupu, který musí brát zřetel na všechny oblasti lidského života chybí jasný cíl a strategie. Snažíme se proto konstruktivně nabízet různá řešení, ale i koncept, který bude platný i po 30 dnech, o které opět vláda prodloužila nouzový stav, abychom zase za 30 dní neposlouchali výmluvy, proč se nestalo to, co vláda veřejnosti přes své tiskové konference slibuje, ale následně nerealizuje," dodal opoziční poslanec pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.