V pátek se otevře registrace k očkování pro starší 16 let. Vakcinace pro mladé je správná, míní Jaroslav Flegr

Se svolením Jaroslava Flegra
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) na sociálních sítích uvedl, že lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června. Vláda v minulých dnech ještě diskutovala, zda neotevřít registraci k očkování jen pro věkovou skupinu od 25 do 29 let, tato možnost ale byla nakonec smetena ze stolu. "Jsou skupiny, které by vakcinaci potřebovaly víc než mladí," řekl evoluční biolog a profesor Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63) pro ŽivotvČesku.cz a hned také vysvětlil, proč je i tak otevření vakcinace pro osoby od 16 let správné.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek avizoval, že v neděli padne rozhodnutí, zda se od úterý 1. června spustí registrace pro celou kategorii lidí od 16 let, nebo například pro skupinu lidí od 25 do 29 let. Původně se očekávalo, že se od začátku června budou moci registrovat všichni lidé starší 16 let.

Registraci oddálila skutečnost, že na dávku vakcíny stále čeká poměrně velký počet zájemců. Ani všichni zájemci z věkové skupiny 80+ se očkování zatím nedočkali, spousta z nich ale čekala, až bude mít vakcínu jejich praktický lékař, neb nechtěli do očkovacích center.

"Jsou skupiny, které by vakcinaci potřebovaly víc než mladé osoby. Z hlediska dosažení potřebné hladiny proočkovanosti je však otevření možnosti vakcinace pro mladé správné. Lidé teď mají další důvod nechat se naočkovat, protože chtějí jet bez otravných komplikací s testováním na dovolené. Kdyby se jim umožnilo očkování až později, tak by tahle motivace zeslábla," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

V Česku aktuálně k prokázání bezinfekčnosti stačí důkaz, že osoba byla na první dávce očkování proti covidu-19 před třemi a více týdny. Tyto osoby pak nepotřebují ani test. Pro cestování do zahraničí jsou pak pravidla aktualizována a vyjednávána, například Německo ale stále požaduje potvrzení o úplném očkování, od kterého uběhlo déle než 14 dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu