V Plzni na vítání občánků pozvali miminko, které je více než 4 měsíce po smrti. Nikdo se nám neomluvil, tvrdí zoufalá matka

Vítání občánků
Vítání občánků
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Vítání občánků stejně jako křtiny či první cesta do školky s potomkem jsou nezapomenutelné události v životě každé rodiny. K politováníhodnému omylu došlo v Plzni, kde úředníci k vítání občánků pozvali i miminko, které je více než 4 měsíce po smrti. Redakci ŽivotvČesku.cz se ozvala zoufalá matka Simona M., která by se od městského úřadu ráda dočkala omluvy. "Stačí, když uznají chybu, napíšou, že je to mrzí, že se to víckrát nestane, tak to budu pokládat za vyřízené," řekla pro ŽivotvČesku.cz matka malého Vašíka, který zemřel kvůli vzácné genetické poruše. Podle úředníků došlo k chybě kvůli přísné ochraně osobních údajů. "Rodičům jsme se za zaslanou pozvánku ihned omluvili a též jsme vysvětlili, jak k tomuto došlo," sdělila pro ŽivotvČesku.cz referentka vnějších vztahů MÚ Plzeň 1 Miroslava Vejvodová.

Redakci ŽivotvČesku.cz se ozvala rodina malého Vašíka, který zemřel v devíti měsících kvůli vzácné genetické poruše. Matka Simona M. uvedla, že bolest ze ztráty syna se jí vrátila v momentě, když na konci srpna od MÚ Plzeň 1 dostala pozvánku na vítání občánků.

"Pozvání na vítání občánků jsme obdrželi minulý týden, je to pozvánka na 7. září, je to tedy téměř pět měsíců od doby, co syn zemřel. Mě to totálně vyřídilo, já neměla sílu tam volat, posílala jsem na úřad ale hned mail, už je to přes týden a neozvali se. Já chápu, že byla covidová doba, možná tam měli jiné starosti, ale ten interval už je tak dlouhý, že ozvat by se měli. Je to neakceptovatelné a já nechápu, jak je možné, že mají v databázi takovou chybu. Stačí, když uznají chybu, napíšou, že je to mrzí, že se to víckrát nestane, tak to budu pokládat za vyřízené," sdělila pro ŽivotvČesku.cz matka chlapečka, který zemřel v důsledku tzv. Alpersova syndromu

"Mně se zase všechno vrátilo, zase se mi otevřela ta rána, člověk se s tím snaží vyrovnávat každý den, je to těžké, pak přijde něco takového... Jde mi o to, aby se to už nedělo, aby se tohle už nestalo žádné jiné rodině," vysvětlila matka zemřelého chlapečka s tím, že chce jen slyšet slova omluvy a ujištění, že nic podobného se nemůže stát nikomu jinému.

Referentka vnějších vztahů pro Plzeň 1 Miroslava Vejvodová vysvětila, že rodiče se na vítání občánků přihlašují po vlastní ose a že matrika nemůže předávat informace o zemřelých kvůli ochraně osobních údajů.

"Nastalá situace nás lidsky velice mrzí. Došlo k ní však nedopatřením, a to kvůli přísné ochraně osobních údajů (GDPR), kterou je vázán náš úřad i matrika. Rodiče totiž na vítání občánků přihlašují své děti sami a naše referentka poté podle evidovaných přihlášek rozesílá pozvánky, což se stalo i v tomto případě. Dne 22. srpna 2021 byla rodičům odeslána pozvánka a teprve od nich jsme se druhý den dozvěděli o úmrtí potomka. Samotná matrika, která je v gesci jiného úřadu, nám tuto informaci automaticky nesděluje, takovou oznamovací povinnost nemá," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Miroslava Vejvodová a odmítá, že by úřad s rodiči nekomunikoval.

"Rodičům jsme se za zaslanou pozvánku ihned omluvili a též jsme vysvětlili, jak k tomuto došlo, i když chápeme, že je to pro ně v takovéto tíživé situaci těžko omluvitelné. S rodiči jsme komunikovali a vyjádřili jim naši nejhlubší soustrast," tvrdila pro ŽivotvČesku.cz referentka MÚ Plzeň 1 Miroslava Vejvodová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.