V pondělí 11. května se rozvolní řada opatření. Epidemiolog odhalil největší rizika nákazy

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Epidemiologie Ostrava
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Plošně dochází k rychlému rozvolňování restrikcí, a to z důvodu, že epidemiologická situace v Česku je příznivá. Jenže s nimi přijdou logicky i poměrně vysoká rizika. Podle odborníka - epidemiologa Rastislava Maďara, který je vládním garantem pracovní skupiny pro zmírňování opatření přijatých kvůli COVID-19, největší rizika představují cesty do zahraničí a hromadné akce.

Jednou z řady podmínek pro vycestování na dovolenou - opuštění hranic České republiky - by podle Maďara mohlo být testování před odjezdem. Zároveň je přesvědčen, že negativní výsledek testu bude nutný i pro vstup na cizí území. Problém by podle něj mohl být v takovém případě s kapacitami laboratoří. Jen do Chorvatska každý rok vyjede zhruba 800 tisíc Čechů.

Problém? Cena testu

Test stojí v rozmezí 1500 až 3000 korun. Náklady na dovolenou se tak značně prodraží. Po návratu hrozí i pobyt v karanténě, protože vycestovali jen z důvodu dovolené.

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) jsou nejdál jednání se Slovenskem a Rakouskem. "Cestování kvůli běžnému turismu je teď to poslední, co řešíme," upřesnil s tím, že možnost vycestovat by se ale mohla týkat Maďarska a Řecka.

Chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Capelli v pořadu řekl, že v současné době se jedná o pravidlech společných pro celou EU.

Největší rizika

Z uvolňovaných opatření, která Česko čekají v pondělí 11. května, jsou nejrizikovější obchodní centra, kadeřnictví a sportovní tréninky, kde bude pohromadě více lidí. "Dovolili jsme sport, aby se nám mládež nehromadila v obchodních centrech. Musí se změnit způsob uvažování jejich provozovatelů i návštěvníků, aby tam lidé trávili co nejméně času," řekl Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.