V pondělí přibylo poprvé od dubna více než 2000 případů covidu. Vidíme typickou letní vlnu, říká Roman Prymula. Promluvil také o opatřeních

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2022

V pondělí přibylo v Česku poprvé od dubna více než 2000 potvrzených případů covidu za jeden den. Laboratoře jich odhalily 2031, zhruba o třetinu více než před týdnem. Počet lidí, kteří s koronavirem leží v nemocnici, se zvýšil nad 300. "Teď vidíme typickou letní vlnu, která přechází napříč celou Evropou," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula a odhadl, do kdy bude možné nárůst pozitivních případů pozorovat.

Epidemie zrychluje již několik týdnů. Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší počátkem června. Trend se zastavil jen minulý týden během dvou svátečních dní. O volných dnech totiž bývají pravidelně počty testů nižší. Zájem o testy se ale v poslední době postupně zvyšuje.

V pondělí se nechalo testovat téměř 9000 lidí, přibližně o 2200 více než před týdnem. Pozitivita se zvýšila u dvou ze tří typů testů. U nejčastějších diagnostických testů lidí, kteří vykazují příznaky nemoci, bylo v pondělí pozitivních téměř 30 procent z testovaných. Před týdnem to bylo méně než 27 procent.

Nejvyšší incidenční číslo je momentálně v Praze. Za uplynulý týden připadá na 100.000 Pražanů 137 nakažených. V žádném jiném kraji Česka se incidence přes 100 nedostala. Relativně nejlepší situace je naopak v Olomouckém kraji, kde za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 33 případů nákazy.

"Teď vidíme typickou letní vlnu, která přechází napříč celou Evropou, a dojde k tomu, že v České republice budeme v následujících týdnech pozorovat nárůst. Ten bude podle mého minimálně do srpna," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, s čím se v tuto chvíli potýkáme a do kdy bude pravděpodobně možné pozorovat nárůst pozitivit.

Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Budoucnost ohledně respirátorů je v tuto chvíli nejistá.

"V České republice v tuto chvíli prakticky nejsou žádná plošná opatření. V řadě zemí Evropy vidíme respirátory ve veřejných prostorách, v městské hromadné dopravě, v nemocnicích. To znamená, že se dá očekávat, že toto opatření by mohlo být někdy zavedeno i v České republice, ale je to rozhodnutí primárně politické," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.