V pondělí v Česku nastane ledové peklo, teploty budou výrazně klesat

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2023

Od pondělí půjdou teploty po ránu výrazně směrem dolů – při malé oblačnosti a utišení větru budou klesat až na -15 °C, ojediněle až na -17 °C, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil úroveň výstrahy na vysoký stupeň nebezpečí kvůli očekávaným závějím na Vysočině. Riziko se očekává v noci z neděle na pondělí a dále během dne, kdy se v celé České republice předpovídají velmi nízké teploty.

"V pondělí budou místy teploty po ránu klesat pod -10 °C a ojediněle až na -17 °C. Od úterý bude v minimech až -10 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Varování meteorologů pro celou ČR je platné od nedělních 21 hodin a potrvá do pondělní deváté hodiny.

Na Vysočině a v části Pardubického kraje odborníci přes počasí varují před sněhovými jazyky a závějemi kvůli silnému větru - výstraha platí od pondělní 15. hodiny do úterní 10. hodiny.

"V pondělí (4. 12.) odpoledne začne ve východní polovině území foukat mírný jihovýchodní vítr. Vzhledem k tomu, že v této oblasti leží prachový sníh, tak očekáváme tvorbu sněhových jazyků a zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny i závějí. Vítr bude slábnout a tvorba sněhových jazyků a závějí ustávat během úterního (5. 12.) dopoledne," uvádí ČHMÚ.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.