Reklama:

V populaci ČR je jen 56,6 procenta naočkovaných. Roman Prymula upřesnil, koho se týká riziko, že skončí na JIP

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) stala epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. V případě, že by se proočkovanost zvýšila, umožnilo by to zrušit všechna protiepidemická opatření. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, kdo se v současnosti potýká s největším rizikem nákazy a případnou hospitalizací - tedy klinicky horším průběhem.

Reklama:

"Ohrožena je stále nejvíce z hlediska průběhu nejvíce kategorii osob nad 65 let věku. Zejména tím, že tam je velký počet osob, které nebyly očkovány a druhá problematická záležitost je, že je tam nutné aplikovat třetí dávku, aby tam účinnost ze 47 procent či ještě méně narostla zpět k 93 či 95 procentům. Z hlediska šíření je nejvíce ohrožena kategorie 16 až 40 let, kde proočkovanost je jen mírně pod 50 procenty, a to je velký prostor, aby se nákaza šířila. To je věk lidí, kteří jsou rodiči dětí ve školách a tady dochází k vzájemnému přenosu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, které z věkových skupin jsou v současnosti nejvíce ohroženy a měly vážně přemýšlet nad očkováním.

V nemocnicích jsou podle ministra zdravotnictví mladší lidé než dřív, průměrný věk lidí na jednotkách intenzivní péče je kolem 60 let. Průměrný věk hospitalizovaných je 64 let, u očkovaných je to 75 let. Na jednotkách intenzivní péče (JIP) leží v průměru lidé ve věku 61 let, očkovaní ve věku 74 let.

Reklama:

Pro srovnání, před rokem bylo v nemocnicích v této době 5000 pacientů s covidem-19, v současné době jejich počet přesáhl tisíc. Za pátek minulého týdne a pondělí do statistik přibylo přes 4200 nově pozitivně testovaných.

V současné době má v ČR vakcínu 66 procent lidí nad 12 let, pro které je v současné době určená. Z celé populace je to 56,6 procenta a mezi dospělými 68 procent. Česko je podle Adama Vojtěcha pod průměrem EU. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: