Reklama:

V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace. Mluvčí hygieny se vyjádřil k hrozbě šíření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2021

Pražská hygienická stanice dnes na svém webu informovala, že hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Další případy této mutace v Praze neeviduje a zaznamenaný případ se týká člověka z Indie. Ten byl podle dosavadních informací v kontaktu pouze s rodinou, vyvstala ale otázka, zda právě příbuzní nemohli nákazu nadále přenášet. "Rodina byla podchycena, hned byla v karanténě, takže podle našich poznatků nic takového nehrozí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Reklama:

Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru, zatím jediný, který je v metropoli evidován. Člověk, u kterého se indická mutace potvrdila, měl zvýšenou teplotu, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly podle hygieniků zjištěny.

Jediní lidé, se kterými se měl člověk nakažený indickou mutací setkat, jsou jeho příbuzní. "Po příletu byl v karanténě, takže naštěstí s nikým jiným kromě rodinných příslušníků nebyl v kontaktu," řekla hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová webu Novinky.cz. Vyvstala otázka, zda právě rodina nemohla mutaci dále přenášet.

Reklama:

"Hrozba tu podle našich poznatků není. Vyplňuje se příjezdový formulář, o těchto lidech dopředu víme a zaměřujeme se právě na rizikové země včetně Indie. Rodina byla podchycena, hned byla v karanténě, takže podle našich poznatků nic takového nehrozí," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Podezření na indickou mutaci se už v Česku objevila minulý týden v Hradci Králové. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v sobotu uvedl, že mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. Podezření prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu. Do České republiky se mohou z Indie vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test musí absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: