V Praze byl zaznamenán první případ indické mutace. Mluvčí hygieny se vyjádřil k hrozbě šíření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2021

Pražská hygienická stanice dnes na svém webu informovala, že hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Další případy této mutace v Praze neeviduje a zaznamenaný případ se týká člověka z Indie. Ten byl podle dosavadních informací v kontaktu pouze s rodinou, vyvstala ale otázka, zda právě příbuzní nemohli nákazu nadále přenášet. "Rodina byla podchycena, hned byla v karanténě, takže podle našich poznatků nic takového nehrozí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru, zatím jediný, který je v metropoli evidován. Člověk, u kterého se indická mutace potvrdila, měl zvýšenou teplotu, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly podle hygieniků zjištěny.

Jediní lidé, se kterými se měl člověk nakažený indickou mutací setkat, jsou jeho příbuzní. "Po příletu byl v karanténě, takže naštěstí s nikým jiným kromě rodinných příslušníků nebyl v kontaktu," řekla hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová webu Novinky.cz. Vyvstala otázka, zda právě rodina nemohla mutaci dále přenášet.

"Hrozba tu podle našich poznatků není. Vyplňuje se příjezdový formulář, o těchto lidech dopředu víme a zaměřujeme se právě na rizikové země včetně Indie. Rodina byla podchycena, hned byla v karanténě, takže podle našich poznatků nic takového nehrozí," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Podezření na indickou mutaci se už v Česku objevila minulý týden v Hradci Králové. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v sobotu uvedl, že mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. Podezření prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Mikulášský víkend klepe na dveře, už za pár dní budou domácnosti obcházet lidé v kostýmech...

Od úterý tohoto týdne je zakázáno cestovat do Indie. Je zařazena mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Zpřísnily se i podmínky návratu. Do České republiky se mohou z Indie vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test musí absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu