V případě, že by vyhrálo volby STAN: Skončilo by papalášství, začala by digitalizace, vyjmenoval Vít Rakušan

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2021

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo vládní hnutí ANO s 26,7 procenta hlasů před Piráty a STAN s 24,1 procenta a koalicí Spolu, tvořenou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Podle volebního modelu agentury STEM by se přes pět procent potřebných pro vstup do sněmovny dostala také SPD, ČSSD, KSČM a Přísaha. V případě, že by se řízení státu ujali Starostové a nezávislí, zcela prvotní by bylo změnit pohled na politiku. "První, co bychom udělali, tak ve věci neobsahové, jako vláda bychom lidem ukázali, že řídit zemi nemusí papaláši, že lze s lidmi normálně komunikovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf STAN Vít Rakušan (43).

Podpora ANO se na červnových 26,7 procenta zvýšila z 24 procent v dubnovém volebním modelu STEM. Koalice Pirátů a STAN si naproti tomu z dubnových 27,9 procenta pohoršila téměř o čtyři procentní body. Jde ale o předvolební průzkumy a do říjnových voleb se preference budou zcela jistě měnit.

Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz prozradil, co by pro hnutí Starostové a nezávislí bylo na prvním místě. "První, co bychom udělali, tak ve věci neobsahové, jako vláda bychom lidem ukázali, že řídit zemi nemusí papaláši, že lze s lidmi normálně komunikovat. Tak jako jsme to jako Starostové dokázali na radnicích. Tedy standard jako v Dánsku, Finsku či Rakousku, kde pan prezident normálně chodí s pejskem bez ochranky po večerech v parku, jezdí MHD a není třeba se chovat jako papaláš, tedy jezdit v limuzínách s ochrankou. To je věc, která mně přijde důležitá, tedy odpapalášit pohled na politické funkce. Pokud jde o můj obor, což by bylo ministerstvo vnitra, tak bych dal velké kompetence erudovanému člověku, který by měl pod sebou digitalizaci a zrychlení státu, což by znamenalo, že za rok to v České republice může vypadat zcela jinak," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, který má u řady voličů velkou přízeň.

STEM vzhledem k tomu, že řada lidí na spontánní otázku nejmenuje jako svého favorita některou z koalic, ale jejich členské strany, zveřejňuje také volební model pro strany samostatně. ANO by podle něj mělo 27 procent hlasů, Piráti 15,5 procenta, SPD by dostala 11,1 procenta a ODS by brala 10,9 procenta. Starostové by získali 8,7 procenta, komunisté 5,6 procenta a sociální demokraté 5,4 procenta. Podpora Přísahy by byla i ve stranickém modelu pětiprocentní.

Výzkum agentury STEM byl proveden ve dnech 21. až 29. června 2021 mezi lidmi staršími 18 let. Celkem odpovídalo 1010 respondentů. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.