V prvním kole by Babiš vyhrál, ve druhém by ho přejela Nerudová i Pavel. Politolog poukázal na negativní potenciál expremiéra

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2023

Je zřejmé, že prezidentské volby budou pořádné drama. První kolo prezidentské volby by totiž nyní vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (68) s 27,9 procenta hlasů. Těsně za ním by skončil generál Petr Pavel (61) s 26,7 procenta následovaný s 24,4 procenta ekonomkou Danuší Nerudovou (43), ukázal aktuálné volební průzkum agentury STEM. Zajímavostí je, že podle modelu by ale Babiše ve druhém kole porazili jak Pavel, tak Nerudová. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného politologa Josefa Mlejnka s dotazem, čím je způsobeno, že v prvním kole by expremiér uspěl z první pozice, ve druhém kole by ale následně pohořel. Neúspěch odborník přisoudil jeho negativnímu potenciálu.

Průzkum agentura provedla mezi dvěma tisíci Čechů staršími 18 let v době od 2. do 4. ledna a voleb by se zúčastnilo 68 procent voličů. Za trojicí Babiš, Pavel a Nerudová by při této účasti skončil v prvním kole s velkým odstupem Pavel Fischer s 6,4 procenta, Jaroslav Bašta by získal 5,4 procenta, Marek Hilšer 3,4 procenta, Josef Středula tři procenta hlasů a přes procento lidí by volilo Karla Diviše a Tomáše Zimu.

Při srovnání s prosincovým průzkumem STEM pro CNN Prima News si Babiš i Nerudová pohoršili zhruba o dva procentní body, naproti tomu Pavel si připsal 3,7 bodu. U ostatních kandidátů se zvýšila podpora u Bašty, který by nyní proti prosinci získal o 2,5 bodu více hlasů. Vedle toho Hilšer by měl v prvním kole o 1,7 bodu méně než v prosinci a Středula přibližně o bod méně.

Z dnes zveřejněného modelu STEM také vyplývá, že Pavel i Nerudová by Babiše ve druhém kole porazili poměrem hlasů 57 ku 43. Pro ŽivotvČesku.cz politolog přiblížil, proč první kolo hovoří pro bývalého premiéra, druhé kolo by v obou případech pro něj skončilo neúspěšně.

"Je to věc, která se z průzkumů jeví celou dobu, že Andrej Babiš velmi pravděpodobně postoupí do druhého kola, protože od voličů ANO dostane nějakých 25 až 30 procent hlasů. To je pro první kolo solidní výsledek. V druhém kole ale podle průzkumů prohraje. To je způsobeno tím, že má negativní potenciál. Má tedy sice okolo 30 procent příznivců, ale to je všechno, zbytek ho odmítá," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd s tím, že Andrej Babiš kromě příznivců hnutí ANO nemá jinde výraznou podporu.

"Ve druhém kole může sice získat »nějakou« podporu od voličů SPD, voličů Miloše Zemana, ale druhé kolo je kampaň jeden na jednoho. Neznamená to však, že se to tak stane, průzkumy jsou průzkumy a nic nezaručují," doplnil Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud by se do druhého kola dostal Pavel s Nerudovou, projevila by se podle autorů průzkumu velká nerozhodnost mezi oběma voličskými tábory, oba mají stejnou šanci získat prezidentskou funkci.

"Duel Petra Pavla s Danuší Nerudovou by pravděpodobně vedl k podstatně nižší volební účasti ve druhém kole. Doma by zůstali především podporovatelé Andreje Babiše z prvního kola, ale též část voličů obou kandidátů, pro které není podstatné, který z nich by se měl stát prezidentem," doplnili autoři průzkumu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.