V sobotu začíná astronomický podzim. Kladné odchylky dosáhnou všechny následující tři měsíce, uvedla meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2023

A je to tady. "Začíná astronomický podzim, a to v sobotu v 8.49 hodin. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. S podzimem máme spojené ochlazování, zkracování bílého dne a mlhy. Sezónní výhledy počasí (centrum NCEP) vypočítávají, že následující tři měsíce budou v Evropě střední teplotně nadprůměrné. Kladné odchylky podle těchto výpočtů dosáhnou všechny následující tři měsíce. Přelom září a října bude ve znamení dnů takzvaného »babího léta« a nadprůměrných teplot – v příštím týdnu naměříme až 28 °C a padat budou teplotní rekordy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

S podzimem končí i vegetační období. "Fenologický podzim má několik fází, a to počátek fenologického podzimu, který je nyní, dále pak sklizeň švestek a hrušek, následuje úplný podzim, kdy ze stromů padají žaludy a kaštany, a poslední fází je pozdní podzim, to už listy opadávají ze stromů," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

K příjemným zážitkům na podzim patří sledování zodiakálního světla, které můžeme vidět před začátkem ranního soumraku.

"Zodiakální světlo vzniká odrazem slunečního světla od částic prachu nacházejících se ve sluneční soustavě známých jako kosmický prach. Jeví se jako bělavý sloup nakloněný vůči vodorovné rovině ve směru ekliptiky. U nás je zodiakální světlo nejlépe pozorovatelné z Vysočiny nebo z horských oblastí, kde je málo umělého osvětlení i prachových částic v ovzduší," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.