V současnosti jsme s koronavirem ve fázi plató. Bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula promluvil o covidovém scénáři na podzim

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2022

Denní nárůsty počtu nákaz koronavirem klesají ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne už šest dní v řadě. Snižují se také počty testovaných, ale v úterý byl úbytek testů výrazně nižší než pokles množství nově nakažených. Řada odborníků v současnosti varuje před nástupem podzimní vlny. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (58) s dotazem, zda se dá predikovat, co Českou republiku v souvislosti s koronavirem čeká na podzim.

"Nedá se to říct s jistotou, dá se to predikovat ze zkušeností, které jsme získali podle toho, co tady bylo. V současnosti nás trápí různé varianty omikronu, které tady nepochybně zůstanou ještě několik měsíců. Vidíme, že u nás je poměrně setrvalý stav, je to tady jakási fáze plató (stav, kdy dochází ke stagnaci), která trvá už několik týdnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník a v současnosti šéf říčanské nemocnice.

Spolu s poklesem nově zaznamenaných případů nákazy ubývá v poslední době také lidí, kteří skončili v nemocnici s covidem-19. V úterý bylo hospitalizovaných 872, tedy o pětinu méně než před týdnem. Stouplo ale množství těžce nemocných, a to z 34 za předchozí úterý na 40. Zvýšilo se rovněž množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 72 zemřelých, kdežto v předchozím týdnu bylo úmrtí 65.

Podle Romana Prymuly je pravděpodobné, že ohledně vývoje koronaviru nedojde do podzimu k nějakým výrazným výkyvům. "Vzhledem k tomu, že nedochází k úplnému poklesu letní vlny, tak to může být jiné v tom, že současná vlna letní přejde plynule pod vlnu podzimní. Tím může dojít od určitého termínu, kdy dojde k ochlazení teplot a nastane podzim, k setrvalému stavu, který neklesá a který plynule přejde do vlny, která nás tady bude trápit na podzim," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.