Reklama:

V supermarketech v Česku našli 840 kg kokainu v bednách s banány. Exšéf ÚOOZ Robert Šlachta promluvil o osobě, která měla na starost dopravu drogy

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

V českých supermarketech se skrývalo velmi neobvyklé zboží, které tam rozhodně nepatří. Konkrétně šlo o kokain. Ovšem nikoliv pár gramů - v bednách s banány Policie ČR zajistila v pátek 840 kilogramů kokainu. Pokud by se zboží dostalo na černý trh, prodejcům by vyneslo přes 2 miliardy korun, uvedla to policie na Twitteru. Pro ŽivotvČesku.cz se k netradičnímu nálezu vyjádřil bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (50), kterého množství pašované drogy překvapilo a zároveň promluvil o člověku, který měl transport drogy na starosti. V tuto chvíli podle něj neprožívá vůbec lehké chvilky.

Reklama:

Lisované kostky kokainu našli odpoledne nejprve pracovníci supermarketů v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Policisté ve spolupráci s Celní správou poté kontrolovali i další místa, kam bylo zboží stejné šarže distribuováno. Zatím ale neupřesnili, kde všude drogu nalezli.

"V prvé řadě to jasně ukazuje na to, že pašování drog do Evropy a České republiky stále funguje. Tady jde jednoznačně o fatální chybu »logistiky« gangu, protože celý proces od začátku nedošel až do konce k příjemci zakázky. Vzpomínám si, že pár let zpátky došlo na pražské Zbraslavi v jednom supermarketu k podobnému případu, tuším, že se našlo asi kolem 100 kilo drog. Pro policii je teď prioritní řádně ohledat nalezenou drogu, protože některé gangy používají svoji signifikantní značku. Nápomocný je pak Europol nebo Interpol, s jejichž pomocí se dá značka přiřadit k nějaké drogové skupině. Určitě se podle mě nejedná o českou skupinu, ale spíše zahraniční,“ zhodnotil aktuální kauzu šéf Přísahy Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v policejní praxi jde o opačný způsob práce, než bývá běžné.

Reklama:

"Informace o zásilkách vedou mimo území ČR, z toho důvodu využijeme institut mezinárodní policejní a justiční spolupráce," sdělila k nálezu policie. Česká televize informovala o tom, že zásilka pochází z Kolumbie s tím, že vedle obchodů v Jičíně a Rychnově kontrolovali muži zákona další tři místa v Česku a také sklad dovozce na hranici Prahy a Středočeského kraje.

Případ převzala Národní protidrogová centrála. Její ředitel Jakub Frydrych řekl ČT, že v Jičíně byla látka v 36 bednách s banány, v Rychnově v 60 bednách. Podle něj jde zřejmě o 80procentní kokain. K zákazníkům v obchodech se bedny nedostaly.

"Standardně se začíná od informace a zásilka se sleduje, ale tady se musí jít obráceně. Zásadní je ohledání drogy, posouzení, jak vypadají kostky kokainu, nebo určení jeho kvality. Zároveň by se mělo vyhledat, jestli se podobná zásilka v odpovídající kvalitě a množství už nenašla v Evropě, nebo jestli se jedná o individuální případ. Tak by měla být šance vysledovat, ke komu měly drogy dojít a odkud přišly. Osoba, která měla na starost dopravu drogy ke koncovému příjemci, má teď podle mě velký problém, možná si troufnu říct i »hlavu na špalku«, dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: