V tomto věku už rozvodů obvykle ubývá, není to běžné. Důvody, proč se rozpadlo manželství Ivana Trojana, objasnil psycholog

Ivan Trojan s manželkou Klárou Trojanovou Pollertovou
Ivan Trojan s manželkou Klárou Trojanovou Pollertovou
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2022

Česká mediální scéna se právě otřásla v základech, jeden z nejstabilnějších párů showbyznysu totiž podle dostupných informací spěje k rozvodu. Herec Ivan Trojan (58) a jeho žena Klára Pollertová Trojanová (51) mají žít odděleně, a to po 30 letech manželství. Proč se lidé po tolika letech někdy rozhodnou vztah ukončit, pro ŽivotvČesku.cz nastínil psycholog Jeroným Klimeš (55).

Pokud spolu lidé v manželství vydrží 30 let, je velmi těžké si představit, že by je mohlo něco rozdělit. V případě Ivana Trojana a jeho ženy Kláry se však pravděpodobně žádné »A žili šťastně až do smrti« konat nebude. Dlouholetý vztah podle všech dostupných informací momentálně spěje k hořkému konci.

Dvojice se brala v roce 1992 a přečkala spolu velmi těžké okamžiky, například tragickou ztrátu dítěte nebo deprese Kláry Pollertové Trojanové, s nimiž se dlouhodobě léčí, kdy sama přiznává, že ji budou nejspíš provázet do konce života. Ani společně překonané překážky však vztah neutužily dostatečně, podle informací, které přinesl deník Blesk, se totiž od herce Ivana Trojana jeho paní již před několika měsíci měla odstěhovat a v rodinné vile v Košířích tak zůstal sám. Společnost mu dělá pouze jeho pes.

"Není moc běžné, aby se lidé rozváděli po 30 letech soužití, navíc téměř na prahu důchodu. Obvykle v takovém nastavení spíše rozvodů ubývá. V tomto případě nám chybí potřebné informace, a tak nemůžeme určit, co ke konci vztahu přispělo," uvedl ke smutné zprávě pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš, který ve své praxi dlouhodobě pracuje právě s partnerskými dvojicemi.

"Obecně lze říci, že dvě třetiny rozvodů skutečně navrhují ženy. Je to z toho důvodu, že na rozdíl od chlapů většinou nechtějí žít ve vztahu, který je funkční jen napůl. V tomto věku se navíc řada mužů stává protivnými a »dědkovatí«. Může to ale být i úplně jinak," sdělil pro ŽivotvČesku.cz psycholog s tím, že za rozvodem manželů Trojanových musí jistě stát hlubší krize, která způsobila, že jsou ochotní se vzdát dlouhodobé jistoty v podobě svazku.

Manželé podle dostupných informací již mají být za fází majetkového vypořádání, což naznačuje, že jejich rozluka probíhá spíše poklidně, než že by docházelo k handrkování. Naopak se zdá, že se rodiče čtyř synů - Františka (23), Josefa (21), Antonína (13) a Václava (10) - snaží vyjít si vstříc a mít celou smutnou etapu života co nejdříve za sebou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.