V západních zemích by politik s problémy Jana Hamáčka sám rezignoval, říká diplomat Petr Kolář

Profimedia
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 5. 2021

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (42) čelí informacím, že chtěl v Rusku vyjednávat o dodávce vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček tvrdí, že do Moskvy odletět nechtěl, že z jeho strany šlo o kamufláž. Vicepremiér proto podává trestní oznámení na novináře z Seznam Zprávy a obsah jejich článku považuje za lživý. Novináři kolem Janka Kroupy uvedli, že pravdivost publikovaných informací doloží u soudu. K případu Jana Hamáčka se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil diplomat Petr Kolář (58). "Pokud bychom byli v zemi, kde je politická kultura na úrovni jako v západních zemích, tak by se dalo očekávat, že politik v takovémto postavení se sám suspenduje či podá rezignaci do doby, než se to vyšetří," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který na přelomu let 2011 a 2012 dělal v Rusku velvyslance.

Jádrem sporu je ohlášená cesta Jana Hamáčka do Moskvy. On sám tvrdí, že nikdy reálně cestu do Ruska vykonat nechtěl, že šlo jen o zastírací manévr. Podle Jana Hamáčka bylo nutné bezpečně dostat českého velvyslance Vítězslava Pivoňku z Moskvy do Prahy. V inkriminované době vykonával Jan Hamáček též funkci ministra zahraničí místo odvolaného Tomáše Petříčka.

Novináři ze Seznam Zprávy verzi o kamuflované cestě nevěří a přinesli článek o tom, že šéf ČSSD chtěl do Ruska odletět, aby jednal o dodávce vakcíny Sputnik V a také o explozích ve vrbětickém muničním skladu, z kterých Bezpečnostní informační služba podezírá ruské agenty.

Jan Hamáček informace, které novináři kolem Janka Kroupy publikovali, označil za lživé a chce se bránit soudní cestou. Po vydavateli požaduje 10 milionů korun, které chce věnovat na charitativní účely. Reportér Janek Kroupa i šéfredaktor webu Seznam Zprávy Jiří Kubík opakovaně uvedli, že za pravdivostí publikovaných informací si stojí a soudu se nebojí.

"Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme. My nikdy nepracujeme jen s jedním zdrojem. My máme zdrojů celou řadu. Znovu opakuji, že jsme schopní prokázat, co jsme řekli. Jsem naprosto jednoznačně přesvědčen, že soud vyhrajeme," potvrdil ve středu Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz. Jiří Kubík si myslí, že k soudu nakonec ani nedojde, protože pravdivost publikovaných informací se potvrdí dříve.

Podle bývalého velvyslance v Rusku i USA Petra Koláře by v zemi, kde zůstala politická kultura, politik s problémy takového rozsahu odstoupil z veřejných funkcí.

"Trestněprávní rovina a civilněprávní rovina jsou úplně jiné než je rovina politická. Pokud bychom byli v zemi, kde je politická kultura na úrovni jako v západních zemích, tak by se dalo očekávat, že politik v takovémto postavení se sám suspenduje či podá rezignaci do doby, než se to vyšetří. Tady jsme svědky toho, že jde o politický boj a sledujeme jakýsi poker, který se hraje mezi novináři ze Seznamu a sociální demokracii. Kdo má jaké trumfy a kdo dokáže více blafovat, se možná rozluští dřív než v trestněprávním či civilněprávním sporu. Novináři ze Seznamu snad něco mají a snad něco ukážou. Zda jsou to důkazy natolik vážné, že to pana Hamáčka usvědčí, to se teprve uvidí," uvedl Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz ve středu večer.

"Pro naše spojence je složité se v případu orientovat, jistě to sledují s velkými rozpaky, protože se jedná o vysokého představitele vlády. Na druhou stranu byla mu vyjádřena důvěra premiérem, to také hraje roli. Spojenci se obvykle nemíchají do vnitřních záležitostí naší země," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu